technologiamarka

Spiżarka XXI wieku

Izotz to koncept innowacyjnej spiżarni, która zastąpi lodówkę i utrzyma jedzenie w świeżości nawet przez kilka miesięcy.

Jak przechowywać jedzenie, by pozostało świeże przez bardzo długi okres? Najlepiej w próżni – przynajmniej z takiego założenia wychodzi autor koncepcji futurystycznej spiżarki Izotz. Urządzenie wytworzy ją, pokrywając umieszczone w nim produkty warstwą biopolimerów, która wypchnie bąbelki powietrza na zewnątrz. Ten zabieg ma znacząco wpłynąć na utrzymanie pożywienia w świeżości, nie zmieniając jednocześnie jego smaku i zapachu. Co ważne, warstwa ma być w pełni biodegradowalna i bardzo łatwa do usunięcia, podobnie jak zwykła folia. 

spiż
spiż

Aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, urządzenie ma być montowane tak, aby jego tylna część wystawała ze ściany budynku na zewnątrz. W ten sposób Izotz w czasie zimy wykorzysta niską temperaturę, ograniczając koszty chłodzenia. Dodatkowo zewnętrzna część pokryta będzie w całości panelami fotowoltaicznymi, które przetworzą energię słoneczną na prąd. W skład zestawu mają też wejść malutkie roboty, które wyjmą dla nas jedzenie ze spiżarki i dostarczą je pod sam nos. Autorem projektu jest młody hiszpański designer Iker Legarda Gabiria. Koncept przeszedł do trzeciego etapu tegorocznej edycji konkursu Electrolux Design Lab. O tym, czy dostanie się do finału, będziemy mogli się przekonać już za dwa tygodnie.

Na projekt można głosować na stronie konkursu do 15 października. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj. Osoby biorące udział w głosowaniu, mogą wygrać wycieczkę do Paryża na galę finałową konkursu, która odbędzie się w listopadzie (więcej informacji tutaj).

  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.