rynekmarkamedia

IKEA vs. IKEA Hackers - koniec konfliktu

Władze IKEA przyznały się do błędu i zawarły porozumienie z założycielką IKEA Hackers, w którego ramach serwis będzie mógł nadal działać i zarabiać na reklamach.

W czerwcu tego roku IKEA zaskoczyła internautów, wchodząc w otwarty konflikt z IKEA Hackers. Ten działający od 2006 roku serwis skupił wokół siebie prężną społeczność fanów, którzy wymieniali się pomysłami na udoskonalanie produktów szwedzkiej marki lub zupełnie nowymi projektami tworzonymi na bazie komponentów mebli IKEA. Władzom firmy nie podobało się jednak, że jej nazwa i logo wykorzystywane są przez kogoś w celach komercyjnych (na stronie zamieszczane były różne reklamy). Dlatego prawnicy IKEA wystosowali do założycielki serwisu, Jules Yap, oficjalny list, w którym poinformowali ją o złamaniu praw własności intelektualnej i próbowali przekonać do dobrowolnego przekazania firmie domeny ikeahackers.net, pod groźbą wystąpienia na drogę sądową.

jules Yap

Jules nie dała jednak łatwo za wygraną i postanowiła walczyć o swoje. Po długich negocjacjach IKEA pozwoliła jej zatrzymać domenę, jeżeli zrezygnuje z emisji jakichkolwiek reklam. To nie było jednak dobre rozwiązanie - w ten sposób serwis straciłby jedyne źródło finansowania, a co za tym idzie nie mógłby dalej funkcjonować (Jules Yap musiała zrezygnować z pracy, by mieć czas na prowadzenie szybko rozwijającej się strony, reklamy pozwalały jej się utrzymać). Wtedy założycielka IKEA Hackers postanowiła poinformować czytelników o tym, co się dzieje i opisała całą sytuację na stronie, wywołując w ten sposób medialną burzę. Po jej stronie stanęli nie tylko fani serwisu, ale także liczni dziennikarze, którzy wytykali IKEA nieprzemyślane posunięcie PR-owe.

- Zamiast wspierać blogerkę, która przez lata fundowała IKEA darmową promocję, zastrasza się ją za to, że czerpie niewielkie dochody ze swojej działalności - pisała Kelsey Campbell-Dollaghan z Gizmodo. Trudno się z nią nie zgodzić. 

Jules Yap

Na początku IKEA próbowała bronić swojego stanowiska. - Doceniamy zainteresowanie naszymi produktami. Jednocześnie musimy jednak brać odpowiedzialność za swoich klientów. Ci ludzie chcą wiedzieć, co tak naprawdę jest związane z IKEA, a co nie. Dlatego nasza nazwa i logo muszą być używane poprawnie. Ci, którzy wykorzystują je w celach zarobkowych, wywołują zamieszanie - głosiło pierwsze oficjalne oświadczenie firmy. Władze IKEA szybko jednak zrozumiały, że to nie jest wyjście i przystąpiły do dalszych negocjacji z Jules Yap. Ostatecznie udało im się wyjść z całej sytuacji obronną ręką. Założycielkę IKEA Hackers zaproszono do 'wioski IKEA', czyli do Älmhult w Szwecji oraz do siedziby IKEA Systems B.V. w holenderskim Delft.

Przedstawiciele firmy przyznali się do swoich błędów ('Nie poradziliśmy sobie z tym problemem zbyt dobrze') i wspólnie z Jules opracowali projekt porozumienia, w którego ramach serwis będzie mógł funkcjonować na dotychczasowych zasadach i utrzymywać się z reklam.

Jak widać, każdy problem da się rozwiązać. Obie strony muszą tylko chcieć rozmawiać i ktoś w odpowiednim momencie powinien potrafić przyznać się do błędu. 

Na koniec, by podziękować fanom za wsparcie, Jules Yap opublikowała zestawienie najlepszych projektów, które pojawiły się dotychczas na IKEA Hackers. Możecie je zobaczyć poniżej.

2014 - przestrzeń do pracy zrobiona przy wykorzystaniu mebli KALLAX, EKBY STILIG i lamp TERTIAL 2014 - przestrzeń do pracy zrobiona przy wykorzystaniu mebli KALLAX, EKBY STILIG i lamp TERTIAL
2013 - komoda zrobiona z regałów EXPEDIT 2013 - komoda zrobiona z regałów EXPEDIT
2012 - regał i oświetlenie z pudełek TROFAST 2012 - regał i oświetlenie z pudełek TROFAST
2011 - ściana z wazonów ceramicznych 2011 - ściana z wazonów ceramicznych
2010 - przesuwna ściana sypialni zrobiona z drzwi od szafy PAX 2010 - przesuwna ściana sypialni zrobiona z drzwi od szafy PAX
2009 - terrarium dla chomików zrobione z regału EXPEDIT 2009 - terrarium dla chomików zrobione z regału EXPEDIT
2008 - głośniki zrobione z drewnianych misek 2008 - głośniki zrobione z drewnianych misek
2007 - domek dla kota zrobiony z pudełek śniadaniowych 2007 - domek dla kota zrobiony z pudełek śniadaniowych
2006 - aparat otworkowy zrobiony z pudełka BJURON 2006 - aparat otworkowy zrobiony z pudełka BJURON