kulturamarkamedia

Każdy dzień zaczynam z bliskimi

Dla naszej rodziny wspólne poranki są cholernie ważne. Dają nam pozytywnego kopa energii i inspiracji na cały dzień - pisze Anna Alboth z bloga podróżniczego Family Without Borders.

By zaoferować swoim klientom produkty lepiej dopasowane do ich potrzeb IKEA postanowiła szczegółowo zbadać domowe zwyczaje ludzi mieszkających w metropoliach, które wyznaczają globalne trendy. Ich wyniki będą sukcesywnie publikowane w serii raportów 'Life at home'. Niedawno ukazał się pierwszy z nich, dotyczący porannych nawyków mieszkańców Berlina, Londynu, Moskwy, Mumbaju, Nowego Jorku, Paryża, Szanghaju i Sztokholmu. Pokazuje on, jak współczesne mieszczuchy zaczynają dzień. Bierze przy tym pod lupę takie czynności jak budzenie się, jedzenie, sprawdzanie tzw. 'prasówki' i wiadomości, rozmowy z rodziną oraz przygotowywanie się do wyjścia z domu.

My dziś postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda poranne życie towarzyskie mieszkańców największych miast i czy jest istotne w kontekście utrzymywania kreatywnego potencjału w ciągu dnia.

wykres

Raport IKEA pokazuje, że ponad połowa mieszkańców wymienionych wyżej miast nie rozmawia z bliskimi przed wyjściem z domu.

Aż 60 proc. badanych nie odzywa się rano do swoich partnerów, a 53 proc. do swoich dzieci.

To dość zaskakujące, szczególnie że single i bezdzietni stanowili wśród badanych zdecydowaną mniejszość. Mieszkańcy współczesnych metropolii nie mają też siły na czułości we wczesnych godzinach. Jedynie 30 proc. z nich kogoś przytula lub całuje, a tylko 3 proc. uprawia po przebudzeniu seks (najbardziej aktywni pod tym względem są mieszkańcy Moskwy, a najmniej Sztokholmu).

Zupełnie inny model poranków ma Anna Alboth, która wraz z mężem prowadzi popularnego podróżniczego bloga The Family Without Borders. Jak myślicie, który z nich jest lepszy?

Ania i Tom Alboth oraz ich córki: Hani i Mili, www.thefamilywithoutborders.com Ania i Tom Alboth oraz ich córki: Hani i Mili, www.thefamilywithoutborders.com

Dla naszej rodziny, czy jesteśmy w drodze, czy też nie, wspólne poranki są cholernie ważne. Nie wyobrażam sobie wstawania jakoś strasznie wcześnie, pośpiechu albo jedzenia osobno. Dziewczynki najczęściej budzą się pierwsze, oglądają jakieś książeczki, malują, budują domy z poduszek i śpiworów. Potem skaczą po nas, aż się na serio obudzimy. Ktoś włącza muzykę.

To ten spokojny czas, kiedy wszyscy mamy szansę pogadać o tym, co mamy robić w ciągu dnia: dokąd jedziemy, jakie atrakcje czekają na dziewczynki w przedszkolu itp.

Potem śniadanie i kawa. W naszym domu (obecnie mieszkamy w Berlinie), poza nami, mieszka jeszcze Niemka, Grek i Singapurczyk, a bardzo często mamy też przeróżnych gości. Tak więc śniadania są zazwyczaj ogromne i trochę trwają. Czasem jest mango prosto z Kuby, czy kawa z Gwatemali, ale też sporo rozmów o planach i projektach. Takie śniadania dają pozytywnego kopa energii i inspiracji na cały dzień. Nie mamy określonej pory, o której dziewczynki muszą być w przedszkolu, Tom w swoim biurze, a ja przy domowym biurku, więc wszystko trwa właśnie tyle, ile chcemy.

Co w ciągu dnia? Ważne, żeby nie było ciągle tak samo. Ale przy pisaniu tekstów dla magazynów (ja), prowadzeniu firmy (mój mąż Tom) i prowadzeniu bloga (razem) – to nie jest problem. Ciągle coś zaskakującego się dzieje. Potem wieczorna wycieczka nad jezioro albo koncert czy znów milion ludzi w naszej kuchni – i jest dobrze!

  • ikea
IKEA w swoim nowym katalogu #2015 w centrum uwagi stawia te obszary domu, w których kładziemy się spać, wstajemy i przygotowujemy się na nowy dzień. F5 wspólnie z IKEA w ciągu najbliższych tygodni będzie podpowiadać co robić rano, by utrzymać kreatywny potencjał przez cały dzień.

Chcesz otrzymać limitowany katalog IKEA 2015 XXL? Napisz w komentarzach pod postem co robisz rano, by utrzymać kreatywny potencjał w ciągu dnia.

W fotelu narożnym z kolekcji IKEA PS 2014 może usiąść więcej niż jedna osoba. Cena: 949 zł. W fotelu narożnym z kolekcji IKEA PS 2014 może usiąść więcej niż jedna osoba. Cena: 949 zł.
Huśtawka GUNGGUNG obudzi niejednego malucha. Cena: 59,99 zł Huśtawka GUNGGUNG obudzi niejednego malucha. Cena: 59,99 zł
Rama łóżka DUKEN, nowość w katalogu IKEA 2015. Pokrycie zagłówka jest dwustronne, więc można wybrać wersję białą lub wielobarwną. Cena: 699 zł. Rama łóżka DUKEN, nowość w katalogu IKEA 2015. Pokrycie zagłówka jest dwustronne, więc można wybrać wersję białą lub wielobarwną. Cena: 699 zł.
Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest wygodnie. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac sprężynowy HAMARVIK. Cena: 595 zł. Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest wygodnie. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac sprężynowy HAMARVIK. Cena: 595 zł.