technologiamarka

Dron-barman

Wystarczy skinąć, a dron Yura przygotuje dowolny napój i przyleci z nim do nas.

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano po imprezie, a do waszych rąk przylatuje chłodna woda mineralna – tak koncept latającego barmana zachwala jego autor, pochodzący z Kijowa projektant, Herman Haydin. Drona robiącego spersonalizowane koktajle przywołamy głosem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Skąd Yura będzie wiedział jak przygotować napój? Robot ma być wyposażony w specjalny kartridż do schładzania lub podgrzewania płynów oraz dwa elektroniczne 'mózgi'. Pierwszy z nich będzie odpowiadał za nawigację i komunikację z otoczeniem, natomiast drugi za dobranie odpowiednich składników oraz ich proporcji w napoju.

yura

Yura nie ma być jednak tylko towarzyszem leniwych poranków. Urządzenie może być doskonałym asystentem sportowców - lecąc za maratończykiem, na podstawie parametrów ruchu obliczy zapotrzebowanie na płyny i przygotuje napój z odpowiednim zestawem witamin i mikroelementów. Poza tym sprawdzi się też na imprezach masowych oraz w wojsku. Koncept znalazł uznanie jurorów tegorocznej edycji Electrolux Design Lab i przeszedł do trzeciego etapu konkursu.

Na projekt można głosować na stronie konkursu do 15 października. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj. Osoby biorące udział w głosowaniu, mogą wygrać wycieczkę do Paryża na galę finałową konkursu, która odbędzie się w listopadzie (więcej informacji tutaj).

yura
yura
  • Electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.