technologiamarka

Koszulki z butelek

PETE to innowacyjny koncept maszyny drukującej ubrania z plastikowych butelek.

Butelki PET to najpowszechniej stosowane opakowania do napojów. Tylko w tym roku wyprodukowano ich około 7,5 mln (każdy z nas zużywa średnio 150 takich butelek rocznie). Niestety, wciąż większość z nich po wykorzystaniu ląduje na wysypiskach śmieci, zamiast podlegać recyklingowi. Ocenia się, że tylko co dziesiąta butelka ulega przetworzeniu. To ogromny problem, bo poliester, z którego robi się takie opakowania, rozkłada się bardzo powoli - minimum 450 lat, choć ten proces może trwać znacznie dłużej.

Już niedługo to może się zmienić, ponieważ węgierski designer, Kovács Apor, pracuje nad koncepcją urządzenia, które niepotrzebne butelki przerobi na ubrania z poliestru. Jego właściciele będą musieli jedynie wybrać w menu część garderoby, kolor oraz krój i rozmiar, a maszyna przeliczy ile potrzeba butelek, aby starczyło materiału na wydrukowanie nowej kreacji. PETE to mniej butelek w śmietnikach, na ulicach i na wysypiskach, za to więcej pieniędzy w portfelu. Koncept przeszedł do trzeciego etapu tegorocznej edycji konkursu Electrolux Design Lab.

Na projekt można głosować na stronie konkursu do 15 października. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj. Osoby biorące udział w głosowaniu, mogą wygrać wycieczkę do Paryża na galę finałową konkursu, która odbędzie się w listopadzie (więcej informacji tutaj).

pete
pete
pete
  • ELECTRO

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.