rynekmarkamedia

Symetria estetyką głupców?

Specjaliści z Dragon Rouge piszą o tym, dlaczego symetria jest chętnie używana w świecie mody i designu.

Symetria jest estetyką głupców - te rzekomo wypowiedziane przez Picassa słowa są często powtarzane bez refleksji. A może jest w tym szczypta prawdy?

Samym światem rządzi asymetria. Stanowi tak powszechną zasadę, że pojawienie się czegoś odwrotnego - symetrii w polu odbioru rzeczywistości - wzmaga naszą uwagę. Zatem można wysnuć wniosek, że wszystko, co ważne lub zwracające uwagę powinno być symetryczne. Projektanci często chwytają się takiego zabiegu kompozycyjnego, aby osiągnąć wrażenie elegancji, klasyczności, wzniosłości chwili. Przykładem takiego postępowania są afisze teatralne, okładki klasyków literatury, czy zwykłe zaproszenie ślubne.

Książki

Bez symetrii nie obeszłaby się również architektura, zarówno ta dawna (grecka, rzymska), jak i współczesna. Chociaż ta ostatnia stosunkowo rzadko wykorzystuje taki porządek, bo rzeczywiście symetria posiada aspekt porządkujący i jest w jakimś sensie przewidywalna.

katedra

'Nie od dziś wiadomo, że symetria budzi w ludziach zaufanie – badania dowodzą, że bardziej lubimy osoby z symetrycznymi rysami twarzy. Brak symetrii powoduje uczucie chaosu, ale jednocześnie dodaje wrażenia dynamiczności. W modzie symetryczne rozwiązania stosują najwięksi projektanci w kreacjach pret-a-porter, natomiast w haute couture zaczyna się szaleństwo twórcze - nierozerwalnie powiązane z brakiem symetrii' - mówi Monika Dąbrowska, business developer Dragon Rouge.

fashion
fashion

Symetria stanowi jedną z głównych cech w opakowaniach dóbr luksusowych. To odwołanie projektanta do klasycznych wzorców estetycznych. Daje wrażenie trwałości i uwierzytelnia jakość produktu. Osiowa kompozycja jest przejrzysta i pozwala na bezproblemową hierarchizację przekazu. Takie narzędzie w ręku nawet średniego designera często ratuje projekt.

bottle

Symetria zawsze będzie bezpiecznym wyjściem z kompozycyjnej układanki. I mimo, że nie jest obecnie tak popularna to warto mieć ją w swoim arsenale środków wyrazu i świadomie wykorzystywać. Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy odrzucimy symetrię opartą na osi i odbijemy obraz przez punkt (na marginesie: to prawdziwa zmora studentów kierunków artystycznych!). Wówczas symetria okazuje się genialnym generatorem rozwiązań graficznych.

Zatem symetria nie do końca jest logiką głupców. Światy równoległe, teoria strun, czy prosty kalejdoskop nadal pobudzają kreatywność. Tylko czy głupcy są kreatywni?

Zestawienie przygotował zespół Dragon Rouge Warszawa w składzie: Monika Dąbrowska, Joanna Rewaj i Grzegorz Ryszko.