technologiamarka

Bakterie, które oczyszczą ci powietrze

Po co walczyć z bakteriami? Można ja przecież wykorzystać do oczyszczania powietrza w naszych domach.

LIO to koncept urządzenia, które oczyszcza powietrze, wykorzystując do tego celu filtr wypełniony mikroorganizmami. Wchłaniają one cząsteczki węgla, sprawiając tym samym, że powietrze, którym oddychamy jest czyste. Brzydkie zapachy są neutralizowane, a informacje dotyczące stopnia zanieczyszczenia powietrza wyświetlają się na szklanym panelu. Pełni on funkcję interfejsu. Dzięki niemu możemy kontrolować jakość powietrza w domu, dobierając najbardziej dla nas optymalne w danej chwili ustawienia, a także monitorować cykl życiowy bakterii.

I tak coś, co było przez nas do tej pory niepożądane, pomoże nam wieść zdrowsze i przyjemniejsze życie. Projekt autorstwa Alessyi Ivanownej, absolwentki wzornictwa przemysłowego z Sofii, został doceniony przez jury Electrolux Design Lab 2014 i znalazł się w trzecim etapie konkursu.

Na projekt można głosować na stronie konkursu do 15 października. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj. Osoby biorące udział w głosowaniu, mogą wygrać wycieczkę do Paryża na galę finałową konkursu, która odbędzie się w listopadzie (więcej informacji tutaj).

lio
lio
lio

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.

  • Electrolux