rynekkulturamarka

Poranna drzemka wybawieniem wielkich miast

Aż 46 proc. mieszkańców największych metropolii do obudzenia się potrzebuje przynajmniej jednej porannej drzemki. Marcin Kuc, twórca męskiego bloga kulinarnego Jaja w kuchni, zdradza, ilu drzemek potrzebuje, by wstać i kreatywnie zacząć swój dzień.

By zaoferować swoim klientom produkty lepiej dopasowane do ich potrzeb IKEA postanowiła szczegółowo zbadać domowe zwyczaje ludzi mieszkających w metropoliach, które wyznaczają globalne trendy. Ich wyniki będą sukcesywnie publikowane w serii raportów 'Life at home'. Niedawno ukazał się pierwszy z nich, dotyczący porannych nawyków mieszkańców Berlina, Londynu, Moskwy, Mumbaju, Nowego Jorku, Paryża, Szanghaju i Sztokholmu. Pokazuje on, jak współczesne mieszczuchy zaczynają dzień. Bierze przy tym pod lupę takie czynności jak budzenie się, jedzenie, sprawdzanie tzw. 'prasówki' i wiadomości, rozmowy z rodziną oraz przygotowywanie się do wyjścia z domu.

My dziś postanowiliśmy sprawdzić, jak budzą się mieszkańcy największych metropolii. Podobno ustawianie wielu alarmów niekorzystnie wpływa na sen, ale kto ma siłę wstać już po pierwszym budziku?

ikea

Badania IKEA pokazują, że aż 46 proc. mieszkańców wymienionych wyżej miast wstaje dopiero po przynajmniej jednej porannej drzemce, co niespecjalnie dziwi, bo w końcu każde dodatkowe pięć minut jest rano na wagę złota.

Najwięcej osób przesypia kolejne budziki w Sztokholmie (19 proc.), podczas gdy od razu po pierwszym najchętniej wstają mieszkańcy Moskwy (50 proc).

Co ciekawe, ludzie mieszkający w Szanghaju nie używają budzika wcale. Chcecie wiedzieć, co robią ci, którzy po pierwszym alarmie nie zapadają w sen? 55 proc. osób stara się szybko wstać, chociaż 8 proc. już przebudzonych woli przytulać się do swojej drugiej połowy, a 4 proc. kończy na porannych igraszkach. Dla 10 proc. społeczeństwa metropolii pozostaje to w niedostępnej sferze, ponieważ są singlami. 

OK, wiemy już jakie są zwyczaje związane ze wstawaniem mieszkańców współczesnych miast, a jakie powinny być? Postanowiliśmy zapytać o to twórcę męskiego bloga kulinarnego - Jaja w kuchni.

'Jaja w kuchni' w akcji 'Jaja w kuchni' w akcji

Wyobrażam sobie stereotyp blogera kulinarnego. Wstaje on o piątej rano, piecze rostbef na kanapki, kręci majonez, wyciska sok z pomarańczy i na koniec gotuje jajko poché. Gdybym tylko potrafił mieć rutynę jak Dexter Morgan w czołówce serialu, który głupio się skończył! Niestety tak nie jest. W jaki sposób staram się utrzymać kreatywny potencjał w ciągu dnia? Kreatywnym można zapewne nazwać ustawianie 4 mijających się drzemek na dwóch telefonach. Dzięki temu jestem obudzony o 7:30, ale pozostaję w półśnie prawie do ósmej.

Jak więc podejść do prasowania koszuli w tym osobliwym stanie? Ustawiam deskę przed telewizorem i próbuję zagiąć czas, który bezlitośnie ucieka spod logotypu stacji.

Pociesza mnie fakt, iż Jarosław Kuźniar ma większe wory pod oczami ode mnie. Najwięcej kreatywności rodzi się oczywiście pod prysznicem. No i co? Nie jestem jak Dexter sznurujący buty. Nie, ja zasypiam pod prysznicem. Kiedy już doturlam się do biura, zaczyna się coś, co budzi moją kreatywność. KAWA. I właśnie pysznej kawy Państwu życzę!

  • ikea

IKEA w swoim nowym katalogu #2015 w centrum uwagi stawia te obszary domu, w których kładziemy się spać, wstajemy i przygotowujemy się na nowy dzień. F5 wspólnie z IKEA w ciągu najbliższych tygodni będzie podpowiadać co robić rano, by utrzymać kreatywny potencjał przez cały dzień.

Chcesz otrzymać limitowany katalog IKEA 2015 XXL? Napisz w komentarzach pod postem co robisz rano, by utrzymać kreatywny potencjał w ciągu dnia.

Rama łóżka BRIMNES z czterema szufladami, które odciążają pokój od zbędnych przedmiotów. Cena: 649 zł. Rama łóżka BRIMNES z czterema szufladami, które odciążają pokój od zbędnych przedmiotów. Cena: 649 zł.
Stolik z kolekcji IKEA PS pozwala naładować telefon, czyli gwarantuje, że twój poranny budzik zawsze zadzwoni. Cena: 249 zł. Stolik z kolekcji IKEA PS pozwala naładować telefon, czyli gwarantuje, że twój poranny budzik zawsze zadzwoni. Cena: 249 zł.
Komplet pościeli ANGSSPIRA. 100 proc. bawełny perkalowej. Cena: 139 zł. Komplet pościeli ANGSSPIRA. 100 proc. bawełny perkalowej. Cena: 139 zł.
Głęboka taca KLACK idealnie nadaje się do śniadania w łóżku. Cena: 29,99 zł. Głęboka taca KLACK idealnie nadaje się do śniadania w łóżku. Cena: 29,99 zł.