kulturamarkaPatronaty

BMW ArtCar w Warszawie

Malowali po nich Andy Warhol i inni wielcy artyści – wystawa BMW ArtCar zawita po raz pierwszy do Polski.

Pod koniec września w CSW będzie można zobaczyć na własne oczy sześć wybranych modeli BMW ze słynnej kolekcji ArtCar, w której stworzeniu udział wzięli artyści-ikony sztuki współczesnej.

Historia BMW ArtCar ma swój początek w połowie lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to Alexander Calder, rzeźbiarz, malarz i grafik, prekursor sztuki kinetycznej, został w 1975 roku poproszony przez kierowcę wyścigowego Hervé Poulaina, aby ten pomalował jego wyścigowe BMW 3.0 CSL. Kreacja Caldera miała uzyskać efekt odzwierciedlenia ruchu i dynamiki. Rok później Calder zmarł, a kolejne BMW stało się płótnem dla Roya Lichtensteina, jednego z czołowych przedstawicielu pop-artu – w 1977 roku pomalował on BMW 320i. Dwa lata później swoją wizję dynamiki przedstawił znany całemu światu Andy Warhol, przeobrażając karoserię BMW M1.

Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się - Andy Warhol. 

BMW 30. CSL - Alexander Calder BMW 30. CSL - Alexander Calder
BMW 320i - Roy Lichtenstein BMW 320i - Roy Lichtenstein
BMW M1 - Andy Warhol BMW M1 - Andy Warhol

Nieco inne spojrzenie na BMW miał David Hockney, który postanowił 'uzewnętrznić' wnętrze BMW 850 CSI obrazami przedstawiającymi środek auta – począwszy od silnika aż po ukochane psy artysty pokazane na tylnym siedzeniu. Było to w 1995 roku.

Długi czas przyglądałem się samochodowi BMW, jaki otrzymałem. Wreszcie doszedłem do wniosku, że to dobry pomysł, żeby pokazać to auto jakby widziane od środka – mówił o swojej pracy Hockney.

BMW 850 CSI - David Hockney BMW 850 CSI - David Hockney

Z kolei Jenny Holzer, amerykańska artystka konceptualna, umieściła na nadwoziu BMW V12 LMR popularne slogany, takie jak apel ‘Chroń mnie przed tym, czego pragnę’ (Protect me from what I want).

W kolekcji, która zawita do Warszawy, będzie też BMW M3 GT2 w interpretacji Jeffa Koonsa, które w 2010 roku wzięło udział w wyścigu Le Mans.

BMW V12 LMR - Jenny Holzer BMW V12 LMR - Jenny Holzer
BMW M3 GT2 - Jeff Koons BMW M3 GT2 - Jeff Koons

Oprócz modeli, które zostaną pokazane w Warszawie, na kolekcję BMW ArtCar składają się samochody będące pracami takich artystów jak Frank Stella, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M.J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A.R. Penck, Esther Mahlangu, Sandro Chia oraz Olafur Eliasson.

Andy Warhol Andy Warhol

 

Wystawa BMW Art Car Collection

 

23.09 – 19.10.2014

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Warszawa, ul. Jazdów 2

 

Wstęp wolny.