rynekkulturamarkamedia

Poranny zastrzyk energii

Tylko 15 proc. mieszkańców największych metropolii ćwiczy przed wyjściem z domu. Ja biegam codziennie rano, to relaksuje, porządkuje myśli i generuje energię na cały dzień - pisze ceniona projektantka Maja Ganszyniec.

By zaoferować swoim klientom produkty lepiej dopasowane do ich potrzeb IKEA postanowiła szczegółowo zbadać domowe zwyczaje ludzi mieszkających w metropoliach, które wyznaczają globalne trendy. Ich wyniki będą sukcesywnie publikowane w serii raportów 'Life at home'. Niedawno ukazał się pierwszy z nich, dotyczący porannych nawyków mieszkańców Berlina, Londynu, Moskwy, Mumbaju, Nowego Jorku, Paryża, Szanghaju i Sztokholmu. Pokazuje on, jak współczesne mieszczuchy zaczynają dzień. Bierze przy tym pod lupę takie czynności jak budzenie się, jedzenie, sprawdzanie tzw. 'prasówki' i wiadomości, rozmowy z rodziną oraz przygotowywanie się do wyjścia z domu.

My dziś postanowiliśmy sprawdzić, co mieszkańcy największych metropolii robią, by skutecznie obudzić w sobie rano kreatywny potencjał i mieć energię na cały dzień pracy lub nauki.

Wykres

Badania IKEA pokazują, że tylko 15 proc. mieszkańców wymienionych wyżej miast ćwiczy rano by się rozbudzić, co nieco dziwi w kontekście mody na bieganie i bycie w formie.

Najwięcej ludzi pamięta o porannym treningu w Mumbaju (46 proc.), a najmniej w Paryżu (7 proc.).

Co w takim razie przebudza większość współczesnych mieszczuchów? Dla 67 proc. badanych to śniadanie, a dla 46 proc. poranna filiżanka kawy lub herbaty. Nieco mniej ludzi (45 proc.) budzi się do życia biorąc prysznic lub poranną kąpiel. Cieszy fakt, że stosunkowo niewielu badanych traktuje telewizor jak budzik - tylko 28 proc.

OK, wiemy już jakie są poranne zwyczaje mieszkańców współczesnych miast, a jakie powinny być? Postanowiliśmy zapytać o to Maję Ganszyniec, znaną projektantkę, która niedawno wspólnie z Touch Ideas odebrała nagrodę RED DOT za projekt Pan Pomidor & Co.

Maja Ganszyniec Maja Ganszyniec

Bardzo lubię tych kilka magicznych godzin spokoju przed 9-tą, zanim zaczną się telefony i maile ze sprawami 'na wczoraj'. To taki spokojny czas wykrojony z pędzącego później dnia. Zaczynam od biegania, podczas którego relaksuję się, porządkuję myśli i zbieram energię na cały dzień. Mieszkam nad samą Wisłą i lubię tę cichą, poranną wspólnotę biegaczy i wędkarzy. Potem spokojnie przygotowane śniadanie - różne, w zależności od pory roku.

Do tego oczywiście kawa, taka jaką lubię - świeżo mielona, z tradycyjnej kawiarki, parzona z kardamonem.

Przy niej sprawdzam i uzupełniam plan dnia. Gotowa wsiadam na rower, jadę do studia i daję się pochłonąć sprawom na ten moment najważniejszym na świecie.

  • IKEA

IKEA w swoim nowym katalogu #2015 w centrum uwagi stawia te obszary domu, w których kładziemy się spać, wstajemy i przygotowujemy się na nowy dzień. F5 wspólnie z IKEA w ciągu najbliższych tygodni będzie podpowiadać co robić rano, by utrzymać kreatywny potencjał przez cały dzień.

Chcesz otrzymać limitowany katalog IKEA 2015 XXL? Napisz w komentarzach pod postem co robisz rano, by utrzymać kreatywny potencjał w ciągu dnia.

Sekretażyk z kolekcji IKEA PS 2014 może służyć jako kącik do pracy lub miejsce na poranne śniadanie. Proj.: Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski i Paweł Jasiewicz. Cena: 799 zł. Sekretażyk z kolekcji IKEA PS 2014 może służyć jako kącik do pracy lub miejsce na poranne śniadanie. Proj.: Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski i Paweł Jasiewicz. Cena: 799 zł.
Stolik kawowy IKEA LOVBACKEN. Cena: 199 zł. Stolik kawowy IKEA LOVBACKEN. Cena: 199 zł.
Rama łóżka HURDAL (1179 zł) z kompletem pościeli STRANDKRYPA (89,99 zł). Rama łóżka HURDAL (1179 zł) z kompletem pościeli STRANDKRYPA (89,99 zł).
Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest wygodnie. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac sprężynowy HAMARVIK. Cena: 595 zł. Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest wygodnie. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac sprężynowy HAMARVIK. Cena: 595 zł.