technologiamarka

Zwierzęta dla alergików?

Petollar to koncept urządzenia, które pozwoli alergikom trzymać w domu koty, psy i futrzaki.

Wielu miłośników zwierząt nie może pozwolić sobie na ich posiadanie. Dlaczego? Ze względu na alergię na sierść. Wiecznie podrażnione oczy i swędząca skóra to przypadłości, które odstraszają potencjalnych właścicieli od przygarnięcia zwierzaka pod swój dach.

W niedalekiej przyszłości może się to zmienić. Petollar to koncepcja urządzenia, które ma śledzić futrzaki i oczyszczać podłogę oraz powietrze z ich sierści. W jaki sposób? Właściciele zwierzaków będą przypinać im do obroży specjalne, wchodzące w skład zestawu urządzenie o nazwie Minuz. Nada ono sierści oraz zanieczyszczeniom jony ujemne, tak, aby Petollar mógł przyciągnąć do siebie cząsteczki używając ładunku dodatniego. Dzięki temu wszyscy domownicy będą mogli cieszyć się posiadaniem ukochanego zwierzaka. Petollar pozwoli również zlokalizować zwierzę, jeśli oddali się ono bez wiedzy właściciela.

Koncept opracowany przez Thanuta Chaovakula, projektanta z Korei, znalazł się w trzecim etapie tegorocznej edycji Electrolux Design Lab.

Na projekt można głosować na stronie konkursu do 15 października. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj. Osoby biorące udział w głosowaniu, mogą wygrać wycieczkę do Paryża na galę finałową konkursu, która odbędzie się w listopadzie (więcej informacji tutaj).

Petollar
Petollar
Petollar
  • Electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.