technologiamarka

Żyrandol przyciągający kurz

Lotus Flow to żyrandol, który przyciąga kurz tak, jak kwiaty przyciągają pszczoły.

Lotus Flow to koncept wielofunkcyjnego urządzenia, które ma jednocześnie pełnić rolę lampy oraz odświeżacza powietrza skutecznie walczącego z kurzem i bakteriami. Jak twierdzi jego projektant, Rodrigo Capati, absolwent wzornictwa przemysłowego RMIT University w Australii, innowacyjny żyrandol przyciągnie kurz tak, jak kwiaty wabią pszczoły.

lotus

Ważnym elementem urządzenia będą płatki wykonane z elektroluminescencyjnego włókna pokrytego hydrofobową substancją, która ma zdolność odpychania cząsteczek wody. To rozwiązanie ma ułatwić transport cząsteczek kurzu do wnętrza Lotusa, gdzie zostaną przefiltrowane oraz wystawione na działanie promieni UV, które zabiją bakterie. Urządzenie będzie też wyposażone w jonizator, który odświeży powietrze, wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie. Lotus Flow z pewnością przyda się alergikom, zwłaszcza tym wrażliwym na kurz i sierść zwierząt. Koncept zyskał uznanie jurorów Electrolux Design Lab 2014 i przeszedł do trzeciego etapu, czyli półfinałowej 35.

 

Na projekt Rodrigo Capati będzie można głosować na stronie konkursu od 12 sierpnia. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który będzie można głosować tutaj.

Lotus Flow będzie mógł być obsługiwany zdalnie za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Lotus Flow będzie mógł być obsługiwany zdalnie za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
lotus
lotus
  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.