technologiamarka

Pakowanie idealne

Opakowanie Nanopack idealnie dostosowuje się do objętości jedzenia i nie marnuje nawet skrawka powierzchni lodówki.

Po skończonym posiłku większość ludzi wyrzuca resztki do śmieci (każdego roku Amerykanie marnują w ten sposób równowartość 165-ciu mld dolarów). W najlepszym razie pozostałości trafiają do garnka lub plastikowego opakowania, ale jedzenie przechowywane w ten sposób zajmuje sporo miejsca w lodówce i najczęściej nie wygląda apetycznie. Rene Walk, Australijczyk studiujący w Monachium, chce to zmienić dzięki Nanopack.

nanopack

To koncept innowacyjnego rozwiązania technologicznego, które może zrewolucjonizować sposób pakowania posiłków. W kontakcie z jedzeniem kostka Nanopack ma automatycznie zamieniać się w idealnie dopasowane do objętości posiłku, estetyczne opakowanie, które nie marnuje nawet skrawka powierzchni lodówki. Pomiędzy składnikami nie będzie już wszelkich pustych przestrzeni, w tym także bąbelków powietrza, które przyspieszają proces psucia się pokarmów. Jak ma działać Nanopack? Kostkę będą tworzyć liczne nanoroboty, które opakują jedzenie bardzo dokładnie i delikatnie, tak by nawet najcieńszy liść sałaty nie został uszkodzony. Koncept zyskał uznanie jurorów Electrolux Design Lab 2014 i przeszedł do trzeciego etapu, czyli półfinałowej 35.

Na projekt Rene'a Walka będzie można głosować na stronie konkursu od 12 sierpnia. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który będzie można głosować tutaj.

nanopack
nanopack
  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.