technologiamarka

Piorąca galareta

Możliwe, że już niedługo pranie bez detergentów i kropli wody będzie możliwe! Wszystko dzięki urządzeniu wykorzystującemu czyszczące właściwości galaretowatej substancji.

'Vibrate jelly laundry' to projekt pomysłu koreańskiej studentki Jee Na Jun, biorącej udział w tegorocznej edycji Electrolux Design Lab 2014. Jej innowacyjny i zaskakujący koncept został doceniony przez jurorów tego międzynarodowego konkursu i zakwalifikował się do półfinałowej ‘35-tki’. Dzięki 'Vibrate jelly laundry' zaoszczędzimy czas, ograniczymy zużycie wody, zmniejszymy wydatki na proszki i detergenty do prania oraz uwolnimy od nich środowisko naturalne. Co więcej, będziemy mieć pewność, że nawet najdelikatniejsze tkaniny będą pod doskonałą ochroną i nie zagrozi im zniszczenie.

jelly

Jak ma działać 'Vibrate jelly laundry'? Aby wyczyścić ubranie, wystarczy włożyć je do urządzenia, które wykorzystując klejące właściwości galaretowatej substancji, odseparuje brud od tkaniny. Z resztkami zanieczyszczeń maszyna poradzi sobie poprzez wibracje, dzięki którym pozostałe na ubraniu cząstki odpadną od materiału i trafią do specjalnego pojemnika. Powstanie potencjalnych zagnieceń będzie eliminowane poprzez zastosowanie ultradźwięków. Cała faza czyszczenia ma trwać pięć minut, a odzież być sucha i gotowa do założenia zaraz po praniu. Co ciekawe, maszyna nie będzie posiadać drzwi – ubranie włożymy bezpośrednio w galaretowatą substancję wypełniającą ramę urządzenia.

 

Na projekt Jee Na Jun będzie można głosować na stronie konkursu od 12 sierpnia. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który będzie można głosować tutaj.

jelly
  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.