technologiamarka

Polak w półfinale Electrolux Design Lab 2014

O projekcie UrbanCone rozmawiamy z Michałem Pośpiechem, jedynym Polakiem, który awansował do półfinału Electrolux Design Lab 2014.

Michał Pośpiech to jedyny Polak, któremu udało się awansować do półfinałowej ‘35’ tegorocznej edycji konkursu Electrolux Design Lab. Jego projekt UrbanCone, urządzenie, które przypomina falującą meduzę i oczyszcza powietrze, znalazł uznanie wśród jurorów. Postanowiliśmy porozmawiać z Michałem o genezie tego konceptu, inspiracjach oraz przyszłości urządzeń AGD.

F5: Skąd pomysł na UrbanCONE, co zainspirowało Cię do zaprojektowania tego typu urządzenia?

Michał Pośpiech: Pomysł na UrbanCONE to głębsza analiza. Wszystko zaczęło się na studiach, gdzie razem z prof. Piotrem Bożykiem i mgr Maciejem Własnowolskim zaczęliśmy pracować nad moim projektem magisterskim. Pomysł miał dotykać konceptualnej sfery projektowania. Chcieliśmy przeanalizować szeroko rozumianą kulturę, a co za tym idzie, sposób myślenia człowieka o wietrze i poruszającym się powietrzu. Tak powstawały podwaliny pod UrbanCONE. Już wtedy myślałem o tym projekcie jako o czymś, co będzie unosić się w powietrzu. Po obronie zdecydowałem się w trochę innej formie posłać go na Electrolux Design Lab 2014.

Projekt modyfikuję z etapu, na etap, mogę o nim powiedzieć, że ‘żyje’ – oddycha, rozwija się i dorasta.

Pojedyncze skrzydła UrbanCONE, dzięki którym produkt oddycha i unosi się w powietrzu, inspirowane są wachlarzami i liśćmi (tu UrbanCONE porównać można do drzewa składającego się z setek mniejszych, ale również istotnych części). Ich zestawienie pozwala na zbudowanie czegoś w rodzaju kompilacji, którą można formować wedle potrzeb użytkownika. Miejska szyszka, meduza, a nawet falująca ściana – wszystko tak naprawdę ma zależeć od odbiorcy, który ma być głównym projektantem formy urządzenia.

Urban

Co było dla Ciebie największym wyzwaniem przy tworzeniu tego projektu?

Na etapie, kiedy UrbanCone był jeszcze projektem magisterskim, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powinna wyglądać forma urządzenia poruszającego powietrze.

Forma produktu miała wpływać na podświadomość użytkownika, kojąc jego zmysły i dając wrażenie ruchu.

Podczas fazy poszukiwania, powstało dużo szkiców analizujących wiele różnych możliwości rozwinięcia tego projektu. Oprócz tego wspólnie przeanalizowaliśmy mnóstwo inspirujących tekstów literackich, obrazów, rzeźb, filmów, a nawet istniejących urządzeń (tu można zapoznać się z planszami wyżej wspomnianej pracy magisterskiej). Kolejnym z napotkanych problemów była kontynuacja tematu i próba wpisania go w wymogi Electrolux Design Lab 2014. Miałem spore wątpliwości, co do pozytywnej oceny projektu przez jurorów, ale jak widać stało się inaczej. Każda z modyfikacji wymagała przemyślenia tematu, rozważenia ‘za’ i ‘przeciw’. Aktualnie projekt znajduje się w półfinałowej 35. i tu pojawiają się kolejne schody. Jeżeli UrbanCONE je pokona, to po raz kolejny polski projekt zobaczymy w finale.

Urban

W jakim kierunku zmierza design współczesnych urządzeń gospodarstwa domowego?

To w dużym stopniu zależy od społeczeństwa, w którym będzie dane nam żyć. Od naszej świadomości projektowej oraz od paru innych ważnych czynników.

Widać, że coraz częściej próbujemy być bardziej ‘designerscy’ niż byliśmy.

Nie zawsze idzie to w parze z mądrym podejściem do projektowania. Taką tendencję przejawiają zarówno firmy, jak i użytkownicy. Współczesny design urządzeń gospodarstwa domowego, ale nie tylko, dotyka pewnego rodzaju ‘bajki’, o czym świadczyć może chociażby konkurs Electrolux Design Lab. Inspirujemy się naturą, niezwykłością i pięknem, do czego dodajemy funkcjonalność, zabawę, prostotę i dobrze rozumianą wygodę użytkownika. Mam nadzieję, że projekty konkursowe nie trafią do lamusa, a firma Electrolux spróbuje wprowadzać na szerszą skalę rozwiązania w nich zastosowane. Pomyślmy, jak mogłoby wyglądać nasze mieszkanie, gdyby np. zrealizowano projekt ‘Aeroball’ Janka Ankiersztajna.

Urban

Wiele z koncepcji biorących udział w konkursie Electrolux Design Lab to bardzo futurystyczne projekty. Myślisz, że już niebawem znajdą zastosowanie w naszych domach?

To całkiem możliwe… Do niedawna nie śniliśmy nawet o smartfonach czy innych urządzeniach, które ułatwiają nam życie w dzisiejszym świecie. Technologie zastosowane w projektach Electrolux Design Lab 2014 są dostępne już teraz. Dlaczego więc mielibyśmy nie używać tych gadżetów, szczególnie jeżeli mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a nawet przyszłość całej planety.

Na projekt Michała można głosować od 12 sierpnia tutaj.

  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Kilka dni temu rozpoczął się II etap konkursu, do którego zakwalifikowało się 71 prac, w tym dwie z Polski! Ich los leży teraz w rękach ekspertów oraz internautów, którzy będą mogli głosować na wybrane projekty od 16 czerwca na stronie internetowej konkursu. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.