technologiamarka

Top 3 Electrolux Design Lab 2014 wg F5

Rozmawiamy z trójką wybranych projektantów o tym, dlaczego to właśnie ich koncepty powinny wygrać tegoroczną edycję Electrolux Design Lab.

W ubiegłym tygodniu jury Electrolux Design Lab wybrało półfinałową '35-tkę' najlepszych projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Skontaktowaliśmy się z autorami trzech konceptów, które według nas mają bardzo duże szanse na przejście do kolejnego etapu i poprosiliśmy ich, by przekonali naszych czytelników, dlaczego to właśnie ich projekty powinny wygrać.

Zero Waste – projekt autorstwa Karolin Kõrge (Estonia)

To koncept szafy, która zamiast przechowywać ubrania, drukuje nowe ze starych. Dzięki temu można ograniczyć ilość odpadów związanych z uzupełnianiem garderoby i wyrzucaniem zużytych ubrań.

electro
Karolin Korge Karolin Korge

 

Kupujemy ubrania zdecydowanie za często. Nawet wtedy, kiedy te zakupione poprzednio nie są jeszcze znoszone. Niestety tej przeogromnej konsumpcji towarzyszy jeden bardzo ważny problem – odpady. System 'Zero Waste Wardrobe' pozwala użytkownikom podążać za aktualnymi trendami, stworzyć strój w zależności od nastroju, nosić ciuchy, które idealnie pasują do naszego ciała, a to wszystko bez konieczności produkowania odpadów.

Surphase – projekt autorstwa Daana Hekkinga (Holandia/Nowa Zelandia)

To kompaktowe wielofunkcyjne urządzenie AGD, które łączy ze sobą kuchenkę, piekarnik oraz lodówkę. Surphase pozwala ponadto na gotowanie nie tylko w kuchni.

electro
Daan Hekking Daan Hekking

Powierzchnia mieszkalna będzie stawać się coraz mniejsza, tym samym trudniej będzie znaleźć przestrzeń na kuchnię. Dlaczego więc nie połączyć głównych sprzętów kuchennych w jedno urządzenie? Surphase zapewni wystarczająco dużo miejsca dla trzech garnków, a w piekarnik można go zamienić poprzez zagięcie krawędzi. Przekręć go, a otrzymasz powierzchnię chłodzącą. I znowu, wystarczy zagiąć krawędzie, by stał się lodówką. Jedno kompaktowe wielofunkcyjne urządzenie, które może służyć zarówno do przechowywania i przygotowywania posiłków, z pewnością zmieni nasz styl życia. To rewolucja w przygotowywaniu jedzenia, dlatego właśnie mój koncept powinien wygrać.

Instant Cleaning Glove – projekt autorstwa Stefana Bogdana (Rumunia)

Rękawica wykonana z neoprenu (syntetycznego kauczuku) poradzi sobie z każdą plamą dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, ultradźwięków i odrobiny wody.

electro
Stefan Bogdan Stefan Bogdan

Codziennie komuś z nas w domu lub w pracy przydarza się jakiś mały wypadek, który skutkuje zaplamioną garderobą. To z pozoru błahe wydarzenie może zabrać nam sporo czasu i nerwów (w skrajnych przypadkach możemy być zmuszeni do odwołania spotkania). Dlatego wpadłem na pomysł by zaprojektować 'INSTANT CLEANING GLOVE', czyli urządzenie, które w mig wyczyści nasze ubranie. Sterowanie urządzenia poprzez zwykły ruch ręką sprawi, że bardzo szybko nauczymy się z niego korzystać. Jeśli decyzja o jego produkcji zapadnie za kilka lat, jej koszty powinny być na tyle niskie, by każdy mógł sobie pozwolić na jego zakup. Chciałem rozwiązać naprawdę duży problem, minimalnym kosztem. Teraz do was należy decyzja, czy koncept ten zasługuje na wygraną i czy ludziom potrzebne jest właśnie takie urządzenie.

Na powyższe i inne projekty można głosować na stronie konkursu. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj.

  • Electrolux

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Kilka dni temu rozpoczął się II etap konkursu, do którego zakwalifikowało się 71 prac, w tym dwie z Polski! Ich los leży teraz w rękach ekspertów oraz internautów, którzy będą mogli głosować na wybrane projekty od 16 czerwca na stronie internetowej konkursu. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.