technologia

Długopis do szycia

Być może już niedługo igła z nitką odejdą do lamusa. Wszystko za sprawą pewnego długopisu, który drukuje... ubranie. O pomyśle rozmawiamy z projektantką.

Fabric Pen to koncept urządzenia drukującego tkaninę. Wymyśliła go Ingrida Kazanaita, litewska projektantka, która postanowiła zmierzyć się z problemem przedwczesnego pozbywania się uszkodzonych ubrań. Po co wyrzucać, skoro można je naprawić? Zresztą Fabric Pen nie tylko naprawi ubranie, lecz również pozwoli nam przerobić te części garderoby, które nam się już opatrzyły. Jak to działa? Długopis skanuje materiał, aby rozpoznać z jakich włókien został zrobiony, analizuje dokładnie kolor, po czym drukuje łatkę w pożądanym miejscu.

długopis

Koncept przeszedł do półfinału Electrolux Design Lab, w którym znalazło się 35 najlepszych projektów. Fabric Pen ma duże szanse na awans do ścisłego finału. Dlaczego powinien zwyciężyć? O to spytaliśmy samą autorkę.

Ingrida Kazanaite Ingrida Kazanaite

 

 

 

Dla większości z nas szycie, czy zaszywanie dziur w ubraniach, nie jest zbyt przyjemnym zajęciem. Postanowiłam wyjść temu naprzeciw, konstruując długopis, który zrobi to za nas, jednocześnie pozwalając nam na twórczą ekspresję. Wychodząc naprzeciw rosnącej trosce o środowisko naturalne, koncepcja ta łączy estetykę z zabawą, sprawiając jednocześnie, że nasze ubrania wyglądają lepiej, a przy tym nie obciążają środowiska.

długopis

Na projekt Ingridy Kazanaite i innych uczestników można głosować na stronie konkursu. W finale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj.
 

  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w 3 obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Kilka dni temu rozpoczął się II etap konkursu, do którego zakwalifikowało się 71 prac, w tym dwie z Polski! Ich los leży teraz w rękach ekspertów oraz internautów, którzy będą mogli głosować na wybrane projekty od 16 czerwca na stronie internetowej konkursu. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.