technologiamarka

Prześlij zapach smartfonem

Scentses to nakładka na smartfona, która umożliwi wam przesłanie zapachu potrawy drogą elektroniczną.

Scentses jest połączeniem kamery z czujnikiem zapachów oraz dyfuzorem – dzięki niemu do każdego zdjęcia obrazującego potrawę lub dokumentującego jej przygotowywanie wideo, będzie można dołączyć także zapach i przesłać go dalej za pośrednictwem smartfona.

W urządzenie wbudowana jest specjalna pompa, która zasysa powietrze z cząsteczkami tworzącymi określony zapach i przekazuje je do analizatora rozpoznającego aromat.

Następnie, informacja o nim przekazywana jest do smartfona, za pośrednictwem którego zapach można wysłać drogą elektroniczną do innej osoby posiadającej nakładkę (gadżet wypełniony jest cząsteczkami, które w zależności od przesłanej informacji, utworzą najbardziej zbliżony do oryginału zapach). Scentses ma być sprzężony z dedykowaną aplikacją mobilną, która pozwoli użytkownikom dzielić się różnymi zapachami w sieci.

Scent
scent

Według pomysłodawczyni w koncepcie chodzi przede wszystkim o inspirację, która porwie nas do kuchni i sprawi, że sami weźmiemy się za gotowanie. Szybkie tempo życia i wszechobecne jedzenie typu fast food zniechęcają nas do częstego zakładania kucharskiego fartucha, Scenstses ma to zmienić. Projekt przeszedł do drugiego etapu Electorolux Design Lab 2014, jego autorką jest 19-letnia studentka wzornictwa przemysłowego z Singapuru, Sook Yin Fong.

 

Na projekt Sook Yin Fong i innych uczestników można głosować na stronie konkursu do 27 czerwca (30 czerwca organizator ogłosi 35 półfinalistów).

  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w 3 obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Kilka dni temu rozpoczął się II etap konkursu, do którego zakwalifikowało się 71 prac, w tym dwie z Polski! Ich los leży teraz w rękach ekspertów oraz internautów, którzy będą mogli głosować na wybrane projekty od 16 czerwca na stronie internetowej konkursu. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.