rynekmarka

Volvo infotainment

Volvo zapowiada rewolucyjne zmiany w sposobie korzystania z systemów infotainment.

Jak podaje Volvo, w samochodach segmentu premium, na desce rozdzielczej znajduje się średnio około trzydzieści przycisków, które są umieszczone w różnych jej miejscach, utrudniając tym samym korzystanie z wielu funkcji w czasie jazdy. Volvo postanowiło to zmienić w nowym modelu XC90, który w pełnej krasie zobaczymy pod koniec wakacji, wprowadzając nowoczesny system sterowania funkcjami samochodu.

System pozwala kierowcom w maksymalnym skupieniu prowadzić auto, jednocześnie umożliwiając bezpieczne zarządzanie jego funkcjami.

Przyciski zostały tu zastąpione dużym dotykowym ekranem umieszczonym na środkowej konsoli. W połączeniu z funkcją head-up display, wyświetlającą informacje na dolnej części przedniej szyby, zaawansowaną funkcją sterowania głosem oraz przyciskami kontrolnymi znajdującymi się w kierownicy, system ma być prosty i bezpieczny w obsłudze.

Korzystanie z ekranu jest tak intuicyjne, że bardzo szybko przechodzi w nawyk – tłumaczy Peter Mertens, wiceszef działu badań i rozwoju w Volvo. – Zarządzenie informacjami, nawigacją i mediami znajduje się w górnej części ekranu. Obsługa telefonu, ikonki z aplikacjami oraz sterowanie klimatyzacją umieszczone są poniżej, aby wygodniej było z nich korzystać. Cała logika rozmieszczenia funkcji oparta jest na wynikach badań tzw. doświadczenia użytkowników oraz użyciu najnowszych technologii – wyjaśnia Mertens.

Volvo
Volvo

Serce rozwiązań infotainment, stanowi system Sensus, powstały przy współpracy z firmą Ericsson, który oferuje usługi w oparciu o chmurę. To oznacza, że połączony na stałe z internetem samochód, w czasie rzeczywistym uaktualnia dostępne aplikacje. W zależności od rynku dostępne będą internetowe radia tj. Stitcher, Pandora, czy iHeartRadio, a także aplikacja pozwalająca na znalezienie wolnego miejsca parkingowego oraz uiszczenia opłaty za nie. Nowe XC 90 będzie też pierwszym samochodem wyposażonym w system Apple CarPlay, który wybrane funkcje i usługi znane z urządzeń Apple, przeniesie do auta.

Volvo
Volvo
Volvo