rynektechnologia

Pierze, prasuje, perfumuje

Wszystkie urządzenia AGD dążą do maksymalnego uproszczenia formy, redukcji powierzchni i ułatwienia obsługi – mówi Marcin Lubecki, którego projekt przeszedł do II etapu Electrolux Design Lab.

Marcin Lubecki jest jednym z dwóch polskich projektantów, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu Electrolux Design Lab. Jego projekt RACo, czyli koncepcja kompaktowej, ekspresowej pralki, która nie tylko wyczyści, ale również wyprasuje ubranie, a także spryska je naszym ulubionym zapachem, został doceniony przez ekspertów Electrolux. Dzięki wykorzystaniu technologii czyszczenia ultradźwiękami i parą, ubrania mogą być z powodzeniem noszone przez alergików. O genezie konceptu i jego założeniach postanowiliśmy porozmawiać z samym autorem. Inne projekty autorstwa Marcina możecie obejrzeć tutaj.

RACo

F5: Skąd pomysł na RACo, co zainspirowało Cię do zaprojektowania tego urządzenia?

Marcin Lubecki: Brak czasu to nasz codzienny towarzysz. Wkładanie, wyciąganie, rozwieszanie, prasowanie – strasznie dużo przy tym chodzenia i niepotrzebnej pracy.

Projektując RACo, chciałem zaoszczędzić cenne dla nas minuty i sprawić, by nasze życie nie było zaprzątane niepotrzebnymi czynnościami. 

Postanowiłem temu zaradzić i na tym etapie narodził się pomysł na pralkę mieszczącą tylko jeden komplet ubrań. Bo czy potrzebujemy więcej, niż jedno ubranie w danej chwili?

Co było dla Ciebie największym wyzwaniem przy tworzeniu tego konkretnego projektu?

Najtrudniejsze było spowodowanie, by pralka RACo komponowała się z każdym wnętrzem, a jej design nie był ekstrawagancki, tylko prosty i nie narzucający się. Przy tym trzeba było dać jasno do zrozumienia jakie jest przeznaczenie urządzenia. Połączenie tego wszystkiego stanowiło pewne wyzwanie. Mam nadzieję, że to się udało.

raco

W jakim kierunku zmierza design współczesnych urządzeń gospodarstwa domowego?

Sądzę, że wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego dążą do maksymalnego uproszczenia formy, redukcji powierzchni i ułatwienia obsługi.

Mniej znaczy więcej i tego się trzymajmy.

Oczywiście to wszystko w połączeniu ze współczesną technologią, unifikacją interfejsu i obsługą zdalną.

Wiele z koncepcji biorących udział w konkursie Electrolux Design Lab, to bardzo futurystyczne projekty, myślisz że już niebawem znajdą zastosowanie w naszych domach?

Niebawem? Nie wiem czy mogę odpowiedzieć na to pytanie. ‘Ktoś’ kiedyś powiedział, że 640 KB RAM-u powinno wystarczyć każdemu i było to zdanie rzucone bardzo na wyrost. Technologia bardzo szybko idzie do przodu i być może część z nich będzie możliwa do zrealizowania w najbliższej przyszłości, ale w naszych domach mogą znaleźć miejsce jednak ‘nieco’ później.

 

Na projekt Michała i innych uczestników można głosować na stronie konkursu do 27 czerwca (30 czerwca organizator ogłosi 35 półfinalistów).

Marcin Lubecki Marcin Lubecki

 

 

Student wydziału architektury Politechniki Śląskiej, miłośnik fotografii, zapalony projektant, uczestnik II etapu Electrolux Design Lab. W życiu kieruje się mottem: 'Warto dyskutować o każdym pomyśle, nieważne jak głupi może się on wydawać'.

raco
  • electro

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w 3 obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Kilka dni temu rozpoczął się II etap konkursu, do którego zakwalifikowało się 71 prac, w tym dwie z Polski! Ich los leży teraz w rękach ekspertów oraz internautów, którzy będą mogli głosować na wybrane projekty od 16 czerwca na stronie internetowej konkursu. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.