kulturamarka

Miejska farma BMW

Od 17 maja do 5 października w ramach projektu ‘Miasto i ogród’, którego głównym inicjatorem jest marka BMW i, w otwartym ogrodzie na terenie Norblina, będzie można uprawiać warzywa oraz zioła.

17 maja startuje projekt ‘Miasto i ogród’, w ramach którego będzie można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych ogródkach mobilnych, znajdujących się w otwartym dla wszystkich ogrodzie na terenie dawnej fabryki Norblina. Na miejscu dostaniemy nasiona, sadzonki oraz odpowiednie narzędzia, a nad naszymi poczynaniami będzie czuwać profesjonalny ogrodnik. Inicjatywa jest przejawem ogólnoświatowego trendu, jakim jest ‘urban farming’, czyli tworzenie zielonych enklaw pod uprawy w zurbanizowanej przestrzeni.

Głównym inicjatorem i kuratorem projektu jest marka BMW i, dla której zrównoważone i zgodne z naturą życie na obszarach miejskich jest bardzo ważne. – ‘Miasto i Ogród’ jest urzeczywistnieniem idei zrównoważonego rozwoju życia w mieście. W sferze miejskiej mobilności jest nim projekt BMW i, marka tworząca wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania, – mówi Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska. Wynikiem takiego właśnie myślenia jest BMW i3, w pełni elektryczny samochód miejski stworzony z myślą o mieszkańcach miast, który zależy na przyjaznej dla środowiska mobilności.

warzywa

BMW stymuluje i inspiruje do działań, których efektem są lepsze warunki życia w mieście oraz zaangażowanie grup społecznych i partnerów. Stąd też do współtworzenia projektu ‘Miasta i Ogrodu’, zostali zaproszeni tacy partnerzy społeczni jak ‘ArtAnimacje’ oraz ‘Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę’, którzy zadbają o program ogrodu. – Projekt "Miasto i Ogród" jest samowystarczalnym mikroświatem dającym przykład ekologicznych działań, zrównoważonego rozwoju, społecznego zaangażowania i partycypacji. To też miejsce wypoczynku warszawiaków. Życiowe slow down w miejskiej dżungli. – podkreśla Marta Wójcicka, prezeska stowarzyszenia ArtAnimacje.

W ramach projektu będą prowadzone warsztaty edukacyjne, podczas których entuzjaści opowiedzą o nowoczesnym eko-ogrodnictwie oraz tradycyjnych metodach upraw. Ogród będzie miejscem otwartym na pomysły wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą oraz umiejętnościami i w ten sposób wzbogacić program wydarzeń. W weekendy będzie można spróbować miejskich plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów.

warzywa

Partnerem głównym "Miasta i Ogrodu" jest BioBazar Fabryka Norblina – odbywający się w każdą środę i sobotę targ ekologicznej żywności zlokalizowany na terenie dawnej fabryki platerów przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli. – Lubimy takie inicjatywy! – mówi Kinga Nowakowska, BioBazar Fabryka Norblina. - Służy temu klimat byłej fabryki, która znajduje się praktycznie w centrum miasta. Ta sama idea przyświecała nam przy tworzeniu BioBazaru: dać szansę ludziom z miasta być bliżej natury, a teraz też hodować rośliny i jeździć elektrycznym autem czyli żyć ekologicznie! – dodaje.

warzywa
Zapraszamy od 17 maja do 5 października,
BioBazar Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53
 
Więcej informacji na:
www.miastoiogrod.pl
https://www.facebook.com/miastoiogrod
warzywa
miasto