rynekmarka

X1 – odświeżenie

Najmniejsze BMW z rodziny X, które wytyczyło nowe standardy w segmencie aut kompaktowych, przeszło kolejne odświeżenie.

W 2009 roku, BMW modelem X1, wprowadziło rodzinę X do segmentu samochodów kompaktowych, niezwykle zaostrzając konkurencję. W 2012 roku, najmniejszy Sports Activity Vehicle od BMW przeszedł niewielkie odświeżenie nadwozia oraz wnętrza, powiększono także gamę dostępnych silników. W kwietniu tego roku X1 przeszedł kolejną modernizację. To dobra okazja, aby przyjrzeć się jeszcze raz z bliska temu niezwykle udanemu i funkcjonalnemu modelowi, a także przypomnieć jego genezę.

Najnowsze wcielenie X1 otrzymało szeroką listwę pod zderzakiem, a światła do jazdy dziennej znajdują się na wyposażeniu standardowym. Jako opcja dostępne są 17-calowe obręcze z motywem w kształcie litery V oraz kolor nadwozia Sparkling Brown. Zmiany widać również we wnętrzu. W wersjach X Line, Sport Line oraz M Sport, elementy deski rozdzielczej wykończono miękkim materiałem z płaskimi szwami. BMW X1 ma do zaoferowania 3 silniki benzynowe oraz 5 silników diesla, których moc rozciąga się od 116 do 245 koni mechanicznych. W ramach systemu ConnectedDrive, kierowcy będą mogli korzystać w samochodzie z najnowszych usług internetowych.

bmw x1
bmw x1

Pomimo że model X1 zadebiutował na rynku w 2009 roku, prace nad nim rozpoczęły się już w 2004 roku. Odpowiedzialny za opracowanie projektu Richard Kim, ukończył pierwsze wcielenie X1 dwa lata później. W 2008 roku na paryskich targach motoryzacyjnych Paris Motor Show, przedstawiono koncepcyjną wersję X1.

Pojazd ten cieszy się niezwykłym powodzeniem. Do tej pory sprzedano około 500 tys. sztuk modelu X1, a jego produkcja odbywa się w Niemczech, Indiach, Chinach, Meksyku, Rosji oraz w Tajlandii. Model otrzymał też liczne nagrody.

Czytelnicy magazynu OFF ROAD, wybrali go off-roaderem roku w kategorii Crossover. Niemiecki magazyn Auto Zeitung przyznał X1 tytuł ‘Auto Trophy’ oraz ‘Design Trophy’. X1 dostało również nagrodę od ‘red dot’ za wyróżniający się design.

bmw x1
bmw x1
bmw x1

Myślę, że styl życia w dużym stopniu wpływa na design, to gdzie mieszkasz, jak żyjesz. Mieszkam w centrum Los Angeles i nie jestem typem gościa, który przepada za szybką jazdą, jednak dobrze jest mieć czasami zapas i możliwość szybkiego przemieszczania się. Dlatego zaprojektowałem ten samochód dla kogoś takiego jak ja. Kogoś kto ceni wszechstronność, lubi prowadzić mniejsze, bardziej zwarte, dobrze trzymające się drogi auta – tak genezę modelu X1 wyjaśnia projektant Richard Kim. To nie jedyny model BMW zaprojektowany przez Kima – za wygląd BMW i3 oraz BMW i8, również odpowiedzialny jest Kim.

bmw x1
bmw x1