rynekmarka

Sukces Polaków w konkursie Electrolux Design Lab

Aż 5 Polaków zakwalifikowało się do pierwszego etapu konkursu Electrolux Design Lab 2014. Zobaczcie ich projekty.

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w 3 obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Do pierwszego etapu Electrolux Design Lab 2014, który zakończył się 6 kwietnia, zgłoszono w sumie 1700 prac nadesłanych przez studentów i młodych projektantów z 43 krajów. Spośród nich jury wyłoniło 131 najlepszych, w tym aż 5 z Polski, które w kolejnych etapach zawalczą o nagrody główne. Ich los leży teraz w rękach ekspertów oraz internautów, którzy mogą głosować na wybrane projekty do 16 maja na stronie internetowej konkursu. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro. Warto wesprzeć naszych rodaków w tej walce, ich prace możecie zobaczyć poniżej.

 

Ekspresowa pralka RACo, proj. Marcin Lubecki

RACo
RACo

RACo to koncept urządzenia, które ma umożliwiać ekspresowe i spersonalizowane pranie. Czyszczenie ubrań ma się odbywać przy użyciu pary wspieranej falami ultradźwiękowymi, a środki stosowane w procesie mają być w 100 proc. naturalne, co zapewne spodoba się alergikom. Dodatkowo RACo ma umożliwiać spryskanie odzieży ulubionymi zapachami i równomierne prasowanie. Wszystkie opcje mają być regulowane według potrzeb właściciela, a cały proces prania, prasowanie i suszenia ma zajmować zaledwie 5 minut.

 

Miejski filtr powietrza UrbanCONE, proj. Michał Pośpiech

UrbanCONE

Przypominający meduzę UrbanCONE ma być lekarstwem na problem smogu i zanieczyszczeń w miastach przyszłości. Zamontowany wewnątrz urządzenia filtr ma oczyszczać powietrze ze szkodliwych toksyn, a ruch jego lekkich ramion ma poprawiać miejską wentylację i ułatwiać wzniesienie narzędzia ponad głowy mieszkańców. Według koncepcji projektanta, sprzęt sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Domowy filtr powietrza Firefly, proj. Miłosz Cichoń

Firefly
Firefly

Miniaturowe, zainspirowane świetlikami roboty latające mają oczyszczać powietrze i wprowadzać przyjemną atmosferę w domach przyszłości. Każdy z nich ma być wyposażony w dwa zbiorniki, wodny filtrujący powietrze oraz zapachowy, który będzie można uzupełniać różnymi aromatami. Ważną częścią koncepcji jest też baza, w której świetliki mają uzupełniać płyny, ładować akumulatory oraz oczyszczać się z zebranych zanieczyszczeń.

 

DRYO - roboty suszące ubrania na świeżym powietrzu, proj. Joanna Guzik

Dryo

DRYO to koncepcja latających robotów, które mają umożliwiać szybkie suszenie ubrań na świeżym powietrzu, eliminując potrzebę kupowania energochłonnych suszarek elektrycznych. Dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych system będzie samowystarczalny. Dodatkowo, urządzenia mają być wyposażone w czujniki wilgotności, które monitorowałyby pogodę, chowając ubrania pod zadaszenie w przypadku ewentualnych opadów.

 

Modułowe filtry powietrza Magnetic Puzzles, proj. Kinga Kostka

magnetic puzzle

Domowy system filtrów powietrza, które można układać w dowolny sposób dzięki zastosowaniu magnetycznych modułów (jego bazą zawsze jest pierwszy moduł, który pobiera prąd i przesyła go do kolejnych elementów). To rozwiązanie pozwala nie tylko zmieniać wygląd całego systemu, ale także powiększać lub zmniejszać powierzchnię oczyszczającą w zależności od potrzeb użytkownika.

  • Electro