rynekmarka

Rodzina X poszerza się o kolejny model

Nadchodzi odświeżenie BMW X3 i zupełnie nowe BMW X4.

Światowa premiera BMW X4

Na zbliżających się targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku, BMW dokona kilku światowych premier, jedną z nich jest model X4, wypełniający kolejną niszę w segmencie sports activity coupe, czyli syntezy samochodu terenowego z coupe. X4 łączy siłę rodziny X ze sportową elegancją klasycznego coupe, zapewniając przy tym wystarczająco dużo miejsca wewnątrz, aby pomieścić 5 osób. X4 nawiązuje wyglądem do swojego większego i starszego brata, jakim jest model X6. Obniżająca się ku krawędzi bagażnika linia dachu podkreśla dynamiczny charakter marki BMW. – Największym wyzwaniem w projektowaniu tego modelu było połączenie dwóch bardzo ważnych elementów dla BMW: elegancji i dynamiki. Jako że jest to rodzina X, musieliśmy również podkreślić jej siłę. Udało nam się ze sobą pogodzić te wszystkie elementy poprzez dynamiczne, a zarazem bardzo wyraziste linie, elegancki tył oraz duże koła – wyjaśnia Domagoj Dukec, head of exterior design BMW. Najbardziej w tym modelu podoba mi się połączenie prostej sylwetki z bardzo wyrazistymi powierzchniami. Wszystko to jest bardzo widoczne w tym samochodzie – dodaje Dukec.

BMW X4
BMW X4 wnętrzne
BMW X4

Wrażenie dynamizmu potęgują silniki benzynowe wyposażone w technologie TwinPower Turbo. W przypadku modelu X4 xDrive28i dostajemy 245 koni mocy, a średnie spalanie wynosi 7,4 l/100km. Potrzebujący większego zapasu mocy mają do wyboru xDrive35i, który dostarczy 306 koni mechanicznych. BMW X4 oczywiście został wyposażony również w silniki diesla. Najmocniejszy z nich pozwoli się rozpędzić do setki w 5,2 sekundy. Standardowe wyposażenie X4 jest bardzo bogate i obejmuje m.in. karbonowy dach, elektrycznie regulowane fotele z funkcją podgrzewania, tapicerkę skórzaną z elementami tekstylnymi, i co najważniejsze dla bezpieczeństwa, komplet poduszek powietrznych. W standardowej X4 znajdziemy też komputer pokładowy oraz system nawigacji z 8-calowym ekranem i dyskiem twardym o pojemności 20GB.

BMW X4
BMW X4

Nowa generacja X3

X4 pod względem technicznym ma bardzo wiele wspólnego z modelem X3, który przeszedł właśnie odświeżenie – to już trzecia generacja tego modelu, który zadebiutował na rynku w 2003 roku znajdując uznanie klientów na całym świecie. W ciągu dekady, sprzedano ponad 1 mln egzemplarzy X3. Poprzednia wersja wyrobiła sobie uznanie dzięki największemu wnętrzu oraz przedziałowi bagażowemu w swoim segmencie – następca został zaprojektowany tak, aby utrzymać tę przewagę nad konkurencją. Zmodyfikowane reflektory, nowy wygląd przedniego i tylnego zderzaka oraz bocznych lusterek, a także przyciągający oczy nerkowy grill to główne cechy charakterystyczne trzeciej generacji.

BMW X3
BMW X3
Dzięki systemowi ConnectedDrive, w nowym X3 bardzo dobrze widać starania BMW, aby kierowca był jak najlepiej połączony ze światem zewnętrznym oraz ostrzegany przed rozmaitymi niebezpieczeństwami. Oprócz usług Consierge i Emergency Call, kierowca ma do dyspozycji m.in. kolorowy head-up display, który kluczowe dla kierowcy informacje wyświetla na szybie, system informujący o zmianie pasa, czy Real Time Traffic Information, dzięki któremu kierowca na bieżąco wie, co dzieje się na przemierzanej przez niego trasie. Nowa X3 dostępna jest w szerokiej gamie silnikowej: w czterech wariantach diesla oraz trzech motorów benzynowych, których przedział mocy waha się od 150 do 313 koni mechanicznych. Wszystkie silnik są sprzężone z napędem na cztery koła. Wyjątkiem są tu jednak Stany Zjednoczone, na tamtejszym rynku model o oznaczenie X3 sDrive28i posiada tradycyjny dla BMW tylny napęd.
BMW X3
BMW X3