kulturatechnologiamediaTeensy

Fejmy na Asku

O tym, kto rządzi na Ask.fm i czy wilk taki straszny jak go malują opowiada Damian Buczek, jeden z najpopularniejszych askowiczów.

O Ask.fm wiadomo że istnieje i że rośnie. Jeśli ktoś poszuka głębiej, dowie się też, że jest przyczyną samobójstw wśród młodzieży, że wymyślili go Łotysze i że służy do zadawania pytań. Do końca nie wiadomo o co chodzi z tymi pytaniami, bo w zasadzie czemu ktoś chciałby zadawać pytania jakimś anonimom, o których nigdy nie napisały Pudelek ani Gala? Tymczasem, z dala od ciekawskich oczu, na Asku kwitnie zamknięty ekosystem, który przypomina wirtualne liceum z amerykańskiego filmu. Są tu popularne dzieciaki, harde i bezczelne, inteligentni i zdystansowani odmieńcy, aspirujący artyści oraz cała armia szarych ktosiów, marząca o askowym fejmie.

Ask jest próbką pokolenia rozszczepionej jaźni, które wyrosło tak blisko Internetu, że oczywistym jest dla nich to, że mają własne, prywatne ‘ja’ oraz ‘ja’ internetowe – kontrolowane, bardziej nonszalanckie i zdystansowane. Większość askowiczów oprócz profilu na Ask.fm prowadzi także fanpage na Facebook, ma konto na Instagramie, Twitterze oraz prowadzi fotobloga, tumblera czy swoje własne www. Bardziej medialni wrzucają także vlogi na YouTube i od czasu do czasu pojawiają się na Oggle albo Tinychat. Jest się gdzie zaprezentować. W internetowych głębinach wygrywają ci, którzy potrafią zaznaczyć swoją odrębność i nie załamać się pod lawiną krytyki w najbardziej wulgarnym, brutalnym i jednocześnie beztroskim wydaniu. Przyglądamy się największym gwiazdom portalu, których nie zobaczysz w DDTVN, a których profile codziennie odwiedza więcej osób, niż fanpage Twojej działalności gospodarczej przez miesiąc.

Naszym przewodnikiem po polskim Ask.fm jest jeden z najpopularniejszych użytkowników portalu –Damian Buczek. Damian ma 17 lat, jest uczniem liceum w Nowym Sączu. Jest jednym z pierwszych polskich mega-askowiczów, czyli askowym fejmem. Jest drobny i wielkooki, nie bucha testosteronem, nie może natomiast narzekać na brak energii i potencjału twórczego. Jego Ask utrzymany jest w lekkim, ironizującym klimacie. Wykazuje się niespotykaną tolerancją na nietolerancję i głupotę, ma hektary auto-dystansu i posiadł umiejętność gry na keyboardzie. Zaskakująco dojrzały - internet dał mu przyśpieszoną lekcję.

DAMIAN BUCZEK - http://ask.fm/watahashi

Damian Buczek

Fejmy

Fejmy mają po kilka milionów polubień swoich odpowiedzi i dziesiątki / setki tysięcy obserwujących. Podobnie jak w przypadku virali, dla askowych fejmów nie ma jednego wzoru.

Fejmy to osoby, które wyróżniają się sposobem odpowiadania, wyglądem, zachowaniem, pokazują, że opinia innych nie jest ważna, że można dążyć do swoich celów, nie zwracają uwagi na hejterów. Trzeba być sobą i słuchać tylko bliskich osób, a nie tych, którzy nic o nas nie wiedzą, ale mają do powiedzenia więcej, niż my sami. ‘Stałem się osoba bardziej rozpoznawalna,  bo sposób w jaki odpowiadałem przyciągał kolejnych fanów – odpowiadałem ironicznie, nie dosłownie, śmiałem się z wielu rzeczy, pokazywałem, że nie mają racji - opowiada Buczek.

Większość popularnych askowiczów zaczęła swoją działalność na fotoblogach. Umiejętność robienia sobie samodzielnie efektownych portretów jest zresztą istotną pomocą przy budowaniu askowego fejmu. Jednak nie o udane selfies tutaj chodzi, ale o odpowiednie natężenie mocy w odpowiedziach.

Łukasz Wawrzyniak jest najpopularniejszym polskim askowiczem. Ten fotogeniczny, podobno 19-latek jest hołubiony przez wyjątkowo ciężką publiczność. Mamy nadzieję, że pytania zadają mu roboty, albo wrogowie, bo myśl o tym, że mogą to być prawdziwe, żyjące gdzieś w Polsce nastolatki, choć prawdopodobna, spędza nam sen z oczu. Łukasz stara się trzymać fason i w krótkich żołnierskich słowach hamować autorów co smutniejszych wypowiedzi. Mistrz riposty, wykazuje się ciętym poczuciem humoru. Prawdziwy mężczyzna, nie lubi gejów i innych zboków.

ŁUKASZ WAWRZYNIAK - http://ask.fm/LukasWawrzyniak

Łukasz Wawrzyniak
Hejty

‘Na górze róże, na dole koale. Zdejmij te rurki ty jebany pedale.’

Bycie fejmem na asku, to nie tylko splendor, ale także potężna dawka niekonstruktywnej krytyki. Damian o krytyce wie wszystko, jest jednym  z najchętniej atakowanych polskich askowiczów:

Na początku, kiedy założyłem fotobloga, pierwsza krytyka bardzo mnie zabolała i zastanawiałem się, czy w ogóle kontynuować. Dopiero po kilku miesiącach 'bycia' w internecie i czytania tych negatywnych opinii, ale także tych dobrych komentarzy osób, które mnie bronią i wspierają, zdałem sobie sprawę, że nie mam się czym przejmować. Hejterzy to obcy ludzie, którzy mnie nie znają i nie mogą sprawić mi przykrości. Wielu moich znajomych, którzy zakładają Aska, nie jest w stanie wytrzymać negatywnych komentarzy i od razu je usuwają. Ja znoszę fale negatywnych opinii, tak samo jak to, że w różnych miejscach pojawiają się moje zdjęcia albo moje wypowiedzi z nieprzyjemnym komentarzem. Ja się z tego śmieję i powtarzam, że ‘Haters make me famous’, bo sami mnie promują. Śmieszy mnie, że ktoś zajmuje sobie czas moją osobą, że zamiast pójść ze znajomymi do kina, albo McDonalda, woli siedzieć na moim asku i hejtować - mówi Buczek.

Jeśli chodzi o opinie negatywne, na pierwszy ogień idzie z reguły wygląd askowicza (dlatego tak ważne są udane selfies). Fani poszczególnych fejmów łączą się także w ławice, aby efektywniej atakować 'wroga'. W takim przypadku sens wysyłanego hejtu nie ma większego znaczenia, a idzie raczej o ilość zmasowanej niechęci. Nasz kolejny fejm, Henzai, a dla rodziny Julia Świątek, mogłaby już wydać niejeden wolumin z komentarzami dotyczącymi jej brwi. Szczęśliwie Julia wykazuje się codziennie na swoim profilu niezłomnością charakteru. Opinie innych nie leżą w obrębie jej zainteresowań. Jest jednak bardzo emocjonalna, szczególnie w kwestiach dotyczących Justina Biebera. Wspaniałomyślnie dzieli ludzi podług cech charakteru, a nie preferencji muzycznych, innymi słowy, nie naśmiewa się z Kwiatonators.

JULIA ŚWIĄTEK - http://ask.fm/ding_a_ling

Julia Świątek

Media

Według Alexa, firmy analitycznej oceniającej pozycję stron w internecie, Ask.fm jest obecnie 19 najczęściej odwiedzaną stroną w Polsce. Nasza ojczyzna pod względem aktywności użytkowników ustępuje jedynie Brazylii (10.6%) – aż 9.4% odwiedzających pochodzi z Polski, zostawiając daleko w tyle naszych wschodnich sąsiadów (Rosja 4.8%). Wpisanie hasła 'Ask.fm' w Google powoduje lawinę wiadomości o nastolatkach doprowadzonych do samobójstwa przez cyber oprawców. Portal faktycznie stanowi dogodną nisze dla wzajemnych lub jednostronnych ataków, przede wszystkim dlatego, że pozwala na zadawanie pytań anonimowo. Jak łatwo się domyślić prowadzi to do nieskrępowanego wzajemnego rugania się młodzieży, w narzeczu kompatybilnym z tym, którego używają bijący się w bramie menele. Jako że najprostszą obroną jest atak, do eskalacji dochodzi w piorunującym tempie. Wysoka samoocena i tolerancja na krytykę są głównymi wskazaniami dla uczestniczenia w życiu portalu. Obecnie Ask.fm oferuje użytkownikom opcję zablokowania pytań od anonimów, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że  w internecie, podobnie jak w ruchu miejskim, uczestnicy obrzucają się mięsem z niespotykaną w kontaktach bezpośrednich łatwością. Istnieją jednak zakątki Aska, w których komfortowo poczują się bardziej wrażliwi użytkownicy.

Poziom, prywatnie Aleksandra Szepczyńska, lat 19, to studentka arabistyki. Na jej profilu panuje przyjazna atmosfera ogólnej tolerancji, akceptacji i wsparcia. Nie robi tajemnicy z faktu, że mieszka z partnerką. Nieliczni homofobiczni komentatorzy odprawiani są w sposób zdecydowany, acz względnie kulturalny. Poziom wykazuje także ducha przedsiębiorczości - sprzedaje ubrania i tunele własnej produkcji. Swoich fanów określa uroczo-mafijnym 'La Familia'.

ALEKSANDRA SZEPCZYŃSKA - http://ask.fm/poziom

Poziom

Na Ask.fm trafimy także na miejsca, w którym mdło ze szczęścia zrobi się nawet Troskliwym Misiom. Osobiście podejrzewam, że kolejny askowicz z naszej listy fejmów, jest w istocie zasapanym starszym panem. Moje przeświadczenie wynika głównie z faktu, że Dr Bosky, jest zbyt doskonały, by być rzeczywistym. Dawid Aleksander Lesner ma wszystkie parametry sennego marzenia dziewcząt z Aska - ma 15 lat, jest heterykiem i uwielbia Justina Biebera. Poza tym, jest obiektywnie wysoki i przystojny. Hmm, niezbyt często zmienia zdjęcia, nigdy nie wrzuca filmów ze swoim udziałem (pech, nie ma kamerki) i o, jak poręcznie, mieszka w Ontario.

DAWID LESNER - http://193.138.77.157/Amethiste

Dr Bosky

Wszystkim spragnionym kontaktu z młodzieżą gorąco polecamy korzystanie z serwisu, jednakowoż przypominając, że nie reprezentuje on do końca kondycji polskiej młodzieży. Na Asku wszystko jest przejaskrawione, skontrastowane i potraktowane niby Instagramowym filtrem. W końcu, jak mówi Damian:

To nie jest na poważnie, bo na co dzień nie jestem taką wulgarną osobą, nie odzywam się w ten sposób, nie jestem aż tak bardzo cyniczny.

I tego się trzymajmy. Kończymy pozytywnym akcentem, czyli kulturalnym askiem Dawida Kwiatkowskiego a.k.a Polskiego Justina. Chłopak ma hordy oddanych fanek, tak zwanych 'Kwiatonators'. Hejty są blokowane w zarodku i nawet nie pojawiają się wśród pytań. Na profilu jest dużo filmików z odpowiedziami, często pojawiają się fotki z mamą, jest miło, bezpiecznie, przytulnie, medialnie, nawet więcej, jest normalnie.

DAWID KWIATKOWSKI - http://ask.fm/kwiatkowskidawid

Dawid Kwiatkowski
  • teensy