Lotto

5 powodów, dla których warto wybrać się na Wielką Warszawską

Nie masz jeszcze planów na pierwszą niedzielę października? Podpowiadamy, dlaczego warto spędzić ją na warszawskim Torze Służewiec.

W życiu każdego prawdziwego mieszkańca stolicy najważniejszymi datami są: data urodzin, rocznica powstania warszawskiego i dzień rozgrywania Wielkiej Warszawskiej – ten cytat z serialu 'Jan Serce' przeszedł już do historii. I choć dla współczesnego warszawiaka kalendarzowe priorytety nieco się zmieniły, warto cofnąć się w czasie i za sprawą Wielkiej Warszawskiej poczuć atmosferę dawnej stolicy. Podpowiadamy, dlaczego w pierwszą niedzielę października (05.10) warto wybrać się na Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

1. Podtrzymanie wieloletniej tradycji

bomba

Nawet jeśli nie jesteś fanem wyścigów konnych i to, co wiesz o tej dyscyplinie, ogranicza się do rozpoczynającego gonitwę hasła 'bomba w górę', to Wielka Warszawska jest świetną okazją, by to zmienić.

Dawniej bywanie na Wielkiej Warszawskiej należało do dobrego tonu. Nic dziwnego: elitarne towarzystwo, najlepsze konie i walka o duże pieniądze... Tradycja wielkiej gonitwy sięga 1895 roku, kiedy została ustanowiona przez wczesnego Prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – Augusta Potockiego. Tworzona na wzór francuskiego Grand Prix de Paris z czasem stała się międzynarodową gonitwą porównawczą - otwartą dla koni trzyletnich i starszych. Wielka Warszawska jest najwyżej dotowaną i, obok Derby, najważniejszą gonitwą sezonu. Wszyscy miłośnicy konnej rywalizacji wyczekują wyjątkowej gonitwy, która jest wisienką na torcie sezonu wyścigowego i okazją do odtworzenia klimatu przedwojennej Warszawy.

2. Konkurs na najpiękniejszy strój 'w stylu warszawskim'.

klimat

Piękne kapelusze, wyjątkowe suknie, fraki, garnitury – Wielka Warszawska, szczególnie dla pań, była doskonałą okazją do publicznego zaprezentowania najpiękniejszych kreacji z szafy. Dziś kobiety nie rywalizują na wysokość czy krój kapeluszy - gonitwa jest dostępna dla wszystkich i nie ma obowiązku pojawienia się w eleganckim stroju - ale znajdą się tacy, którzy podtrzymują tradycję i w ramach zabawy nawiązują swoją stylizacją do lat 20. i 30. Jak co roku podczas Wielkiej Warszawskiej odbywa się konkurs na najpiękniejszy strój 'w stylu warszawskim', organizowany przez Gwarę Warszawską. Warto więc pobuszować w babcinej szafie, bo na tych, którzy najlepiej oddadzą klimat dawnych lat, czekają atrakcyjne nagrody.

3. Stare samochody na wyciągnięcie ręki 

auto

Wielka Warszawska zachęca nie tylko do przebierania się w stroje retro, ale także uczestniczenia w grach i zabawach, charakterystycznych dla codziennego życia przedwojennej Warszawy. Nawet ulotki informacyjne roznoszą tu prawdziwi gazeciarze z dawnych czasów. Na terenie toru można znaleźć karykaturzystę, pucybuta, kuglarza czy szczudlarza oraz miejsce do wybijania okolicznościowych dukatów. Podziwiać można także zabytkowe samochody - warszawską Syrenkę czy stare modele Mercedesa.

4. Warszawa z przymrużeniem oka

warszawa

Międzynarodowy konkurs 'Warszawa i Warszawka, czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy' zorganizowano z okazji 35. rocznicy powstania Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Podczas Wielkiej Warszawskiej będziemy mieć okazję do zobaczenia wybranych prac. Dawka mocno satyrycznego spojrzenia na stolicę może rozśmieszyć zarówno rdzennych warszawiaków, jak i przysłowiowych słoików. Dodatkowo Służewiec odwiedzi także Grupa Teatralna Warszawiaki i zafunduje gościom rekonstrukcje historyczne. W repertuarze m.in. wizerunek cwaniaka z Powiśla, inteligenta z Żoliborza czy robotnika z Woli. Na razie nie wiadomo co z dżentelmenami z Grochowa.

5. Szansa na wygrane!

gonitwy

Poza dobrą zabawą i specjalnie przygotowanymi atrakcjami nie można zapomnieć o najważniejszym, czyli samych gonitwach. Biorą w nich udział najlepsi z najlepszych, każdy może postawić na swojego faworyta. Minimalna stawka to 3 zł. Wcześniej jednak warto się przygotować i prześledzić historie i szanse uczestników. Po obstawieniu konia i kwoty wielkie emocje gwarantowane! Wielka Warszawska to wyścig o naprawdę duże pieniądze - zwycięski koń otrzyma nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy w wysokości 218 750 zł.

Serdecznie zapraszamy!

Wielka Warszawska, 5 października 2014

Start: godz. 12:00

Cena biletu do strefy B: 12 zł 

Bilet do trybuny honorowej na I piętrze: 30 zł

lotto