Lotto

Warsaw Gallery Weekend zbliża się wielkimi krokami

Między 26 a 28 września najlepsze warszawskie prywatne galerie zjednoczą siły, by wspólnym programem rozpocząć artystyczny sezon.

LOTTO jako partner strategiczny Warsaw Gallery Weekend serdecznie zaprasza na wydarzenie, które rozmachem spokojnie można porównać z Nocą Muzeów. Ostatni weekend września, od piątku do niedzieli włącznie, zostanie wypełniony sztuką i wydarzeniami artystycznymi. Co roku w tym samym terminie warszawskie galerie prywatne, które są podstawowym miejscem kształtowania rynku sztuki oraz źródłem utrzymania dla współczesnych artystów, przygotowują wspólny, nowy program. Zasadnicza część programu Warsaw Gallery Weekend to materiał premierowy – prosto z pracowni artystycznych, prezentowany w najbardziej bezpośredniej formie: przez twórców i kuratorów. Program ten uzupełniają panele dyskusyjne, spotkania z artystami, spacery po galeriach i pracowniach. Warsaw Gallery Weekend nastawiony jest na prezentację żywej tkanki sztuki w stolicy, podkreślając przy tym kulturotwórczą rolę prywatnych galerii, które są łącznikiem między artystami a publicznością.

warsaw

Głównym celem Warsaw Gallery Weekend jest przybliżenie szerokiej publiczności roli, jaką pełnią galerie prywatne. Jako niepubliczne instytucje kultury, finansowane ze sprzedaży dzieł sztuki i dzięki prywatnemu mecenatowi, są źródłem prawdziwej artystycznej wolności. Do udziału w Warsaw Gallery Weekend zaproszeni są wszyscy – specjaliści, kuratorzy, krytycy, pasjonaci sztuki współczesnej, ale także ci, którzy szukają ciekawych alternatyw na kulturalnej mapie Warszawy.

W tegorocznym programie Warsaw Gallery Weekend znajdą się między innymi wystawy z 21 warszawskich galerii sztuki (oraz gościnnie galerii SVIT z Pragi), 56 artystów z Polski i ze świata, 10 imprez towarzyszących - w tym specjalne oprowadzania kuratorskie, prowadzone przez dziennikarzy i specjalistów. Co najważniejsze, wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Wieczór inauguracyjny odbędzie się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki 26 września (piątek) o godzinie 21.00. W programie m.in.: performance Zbigniewa Warpechowskiego na tle wystawy 'TO' (godz. 22.00). Szczegółowy program Warsaw Gallery Weekend do prześledzenia na oficjalnej stronie imprezy.

  • lotto