kulturawhisky

4 przepisy na drinki, które musicie wypróbować w Sylwestra

Sylwester spędzony na domówce z przyjaciółmi? Tej nocy zadbajcie o najlepsze trunki! Andrzej 'Bandyta' Bańdo, menager klubu Prozak 2.0 i finalista konkursu Ballantine’s Bartenders Challenge, podaje F5 autorskie przepisy na 4 drinki z wykorzystaniem whisky.

Szkocka whisky to nie tylko szoty, które trafiają w kubki smakowe miłośników tego trunku. W Sylwestra możemy pozwolić sobie na szaleństwo związane z testowaniem nowych smaków.  Andrzej Bandyta Bańdo, będący finalistą konkursu Ballantine’s Bartenders Challenge, zdradza nam swoje autorskie przepisy na drinki, w których ten 'rudy' alkohol najlepiej się komponuje. Dzięki nim będziecie mogli stworzyć niepowtarzalne, aromatyczne koktajle, które rozgrzeją was w tę wyjątkową noc!

drink

1. The Wish

Delikatny, kobiecy, pozornie słodki, a jednak wytrawny. Ten twist na klasycznym koktajlu blood and sand, zadowoli każde wyrafinowane podniebienie.

Skład:

40ml Ballantine's Hard Fired

20ml likier brzoskwiniowy

20ml Aperol

40ml świeży sok z pomarańczy

2 dash brzoskwiniowy bitters

20ml białko jaja kurzego

Metoda przygotowania: wszystkie składniki wlewamy do Shakera i energicznie wstrząsamy, po czym odcedzamy do kieliszka. Koktajl podajemy w schłodzonym szkle koktajlowym typu coupette ('na nóżce' lub 'szampanówka').

drink

2. Old Hard Fired

Mocny, zdecydowany smak z wyczuwalną nutą dymu i wanilii. Klasyka w nowym zimowym wydaniu .

Skład:

60ml Ballantine's Hard Fired

20ml home made Apple Pie Syrup (Monin Apple Pie jako zamiennik)

3 dash Regan's Orange

Bitters

Zest z pomarańczy

Metoda przygotowania: wlewamy syrop,następnie dodajemy bitters, wstępnie mieszamy łyżką, dla otwarcia się smaku. Dodajemy Ballantine's Hard Fired , jeszcze raz mieszamy. Na koniec wrzucamy kości lodu bądź jedną dużą bryłę i aromatyzujemy skórka z pomarańczy, wyciskając ją do szklanki. Przygotowujemy i podajemy w zwykłej szklance do Whisky.

drinki

3. Spellcaster

Musujący, owocowy - idealna pozycja na sylwestrowy wieczór dla miłośników szkockiej whisky.

Skład:

40ml Ballantine's Hard Fired

20ml St Germain

Prosecco

Zest z cytryny

Czereśnia koktajlowa

Metoda przygotowania: wszystkie składniki wlewamy, dopełniając prosecco, na sam koniec dodając zwiniętą skórkę z cytryny. Przygotowujemy i podajemy w kieliszku do szampana, bądź w dowolnym kieliszku do wina.

drinki

4. Smokin' barrel Toddy

Rozgrzewający, pełen nut cynamonu, włoskich migdałów i pomarańczy.

Skład:

40ml Ballantine's Hard Fired

20ml Amaretto

Wrzątek

Plaster pomarańczy skarmelizowany brązowym cukrem

Przypalona laska cynamonu

Metoda przygotowania: wszystkie składniki wrzucamy do kubka, zalewamy wrzącą wodą i mieszamy. Podajemy w szklankce do grzańca, latte, bądź w dowolnym kubku.

barman

Andrzej Bandyta Bańdo - barman z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat sztuki barmańskiej, laureat konkursów. Obecnie jest menagerem krakowskiego klubu Prozak 2.0.

Zdjęcia drinków: Grzesiek Kozak (Me Want Photo)

  • pernod