kulturawhisky

Nowa luksusowa whisky z rodziny Chivas Regal

Chivas Regal Extra to pierwsza od 7 lat nowa pozycja w portfolio marki.

Początek XIX wieku. Niejaki William Edward, na co dzień zajmujący się handlem winami, decyduje się na otwarcie w Aberdeen swojej małej fabryki trunków alkoholowych. Jego towary szybko zyskują uznanie, a flagowym produktem Edwarda i jego wspólnika Jamesa Chivasa stała się whisky.

To ten trunek szczególnie polubiła królowa Wiktoria, dlatego Edward i Chivas stali się regularnymi dostawcami wykwintnych trunków na królewski dwór.

W 1857 roku James Chivas wraz ze swoim bratem Johnem założyli własną firmę Chivas Regal. W tamtych czasach największą popularnością cieszyły się mocne whisky słodowe i zbożowe, dlatego bracia postanowili stworzyć trunek zupełnie nowy, o wiele delikatniejszy w smaku. Ta delikatność stała się zresztą później znakiem rozpoznawczym produktów Chivas Regal.

Chivas Regal Extra, stworzona przez wieloletniego master blendera tej marki, Colina Scotta,  łączy w sobie kilka najrzadszych i najbogatszych smakowo rodzajów whisky z rodziny Chivas. Na jej bogaty aromat składa się nuta słodkich dojrzałych gruszek z dodatkiem karmelu, wanilii oraz pikantnym dodatkiem cynamonu i migdałów. Chivas Regal Extra jest także hołdem dla braci Regal, pionierów destylacji whisky.

chivasregal
  • przewodnik