kulturawhisky

Niezbędnik miłośnika whisky

Whisky staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Zobaczcie 8 rzeczy, które każdy miłośnik tego trunku powinien mieć w swoim domu.

1. Kamienie do whisky

pernod

Jak prawdziwa 'whisky on the rocks', to tylko z kamieniami zamiast kostek lodu. Dlaczego? Bo schłodzone w zamrażarce kamienie ziębią dłużej i delikatniej niż kostki lodu, co pozwala na wydobycie bardziej subtelnych nut smakowych whisky. Wykonane zazwyczaj z granitu nie tylko efektownie wyglądają, ale przede wszystkim ucieszą każdego smakosza złocistego trunku. No i pozostawione przypadkowo na blacie nie zamienią się w sporą kałużę wody!

2. Karafka

pernod

Karafki są niezbędnym dodatkiem do każdej aranżacji stołu w domu prawdziwego miłośnika whisky. Zazwyczaj mają kształt pękatej butelki o długiej i wąskiej szyjce, ze szczelnym korkiem, który zapobiega wietrzeniu trunku. Przelewanie mocnych alkoholi do karafki pozwala w pełni rozwinąć ich smak i aromat.

3. Kwadratowa szklanka

pernod

Szklanki o geometrycznym kształcie to idealna propozycja dla entuzjasty whisky. Te najlepszej jakości wyróżniają się starannym wykonaniem oraz krystalicznie czystym szkłem, odpornym na stłuczenia, wyszczerbienia i odbicia. To szkło pozwala w pełni delektować się kolorem szlachetnej whisky, mieniącej się refleksami złota, miedzi lub bursztynu, a kwadratowy kształt szklanki pozwala też podziwiać aksamitną konsystencję trunku. Dodatkowo szklanki o geometrycznym kształcie pewniej leżą w dłoni, umożliwiając oblewanie ścianek trunkiem, dzięki czemu whisky uwalnia dodatkowe walory smakowe - pieprzową wyrazistość albo delikatną słodycz.

4. Kieliszek Glencairn Glass

pernod

Jeśli marzy wam się urządzenie degustacji whisky dla znajomych, nie obejdzie się bez szklanek Glencairn Glass. Przypominająca formą tulipana szklanka jest powszechnie uważana za najlepszą, zarówno pod względem jakości szkła, jak i kształtu. Wygląd szklanki to efekt wieloletniej współpracy firmy Gleincarn Crystal ze światowej sławy ekspertami i degustatorami whisky. W odróżnieniu od innych kieliszków kształt górnej części doskonale koncentruje bukiet whisky, jednocześnie pozwalając na swobodne picie. Umożliwia również precyzyjną ocenę koloru whisky, a dzięki solidnej i szerokiej nóżce świetnie trzyma się ją w dłoni. Marka otrzymała prestiżową nagrodę za Gleincarn Glass - The Queen Award for Innovation.

5. Vademecum whisky

pernod

Jeśli chcecie sprawić prezent miłośnikowi whisky albo zarazić kogoś swoją pasją, 'Vademecum Whisky' to strzał w dziesiątkę. Jarosław Urban jest uznanym znawcą złocistego trunku. Jego książka to najbardziej kompleksowy zbiór wiedzy na temat whisky - opisuje blisko 200 jej gatunków, razem z estetycznymi zdjęciami. Kompendium jest napisane bardzo przystępnie, a autorowi udało się przemycić wiele interesujących anegdot z historii whisky, jak i kilka osobistych opowieści na jej temat.

6. Poręczna piersiówka

pernod

Elegancka piersiówka to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią mieć kilka kropli ulubionego trunku przy sobie. Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i wzorach, więc możecie sami zdecydować, czy na froncie piersiówki wolicie logo ulubionej marki whisky, czy może zabawny napis.

7. Stolik z beczki po whisky

pernod

Akcesoria do delektowania się whisky to jedno, ale równie ważne jest to, gdzie i na czym ją spożywamy. Każdy entuzjasta tego trunku chętnie zobaczyłby w domu stolik, wykonany z beczki po whisky. Taki mebel nie tylko efektownie się prezentuje, ale także podkreśla, że jego właściciel zna się na dobrych alkoholach.

8. Drukarka 3D do kostek lodu

whisky

Drukarka 3D do lodu to gadżet dla zaawansowanego fana whisky - w dodatku takiego, który lubi pić ją w niestandardowej aranżacji. Kostki lodu w kształcie ulubionej postaci z filmu albo zwierzaka - a czemu nie?

  • whisky