kulturawhisky

Co najlepiej jeść z whisky?

Chcecie wiedzieć, jakie potrawy pasują do whisky? Specjalnie dla was pytamy o to Juliana Karewicza - szefa baru w lokalu Solec 44.

Z czym kojarzy wam się smak whisky? Pierwsze skojarzenia - dym z cygara, delikatny zapach skórzanego fotela... A jednak kuchnia pachnąca whisky to coś, czego warto doświadczyć. Dla ciekawskich smakoszy zapytaliśmy specjalnie Juliana Karewicza, szefa baru w lokalu Solec 44 i grill mastera w firmie Weber Grills - a prywatnie pasjonata whisky - o to, jakie potrawy najlepiej komponują się ze smakiem tego złocistego alkoholu.

Julian Karewicz, fot. Igor Haloszka Julian Karewicz, fot. Igor Haloszka

Ostrygi

Po wyjściu z jednego ze sklepów rybackich w Edynburgu, trzymając siatkę pełną ostryg, udałem się z przyjacielem na spacer, by spożyć mięczaki. Nie znaliśmy sposobu na to, jak je otworzyć, więc kruszyliśmy je jedną po drugiej o żelazne barierki North Bridge.

Mimo że ostrygi miały w sobie więcej pokruszonych muszli niż 'ciała' i chociaż od tamtej pory miałem okazję jeść je w nieco bardziej cywilizowanych warunkach, uważam, że był to jeden z najlepszych posiłków, jakie jadłem. Żałuję tylko, że nie mieliśmy ze sobą trunku, z którego Szkocja słynie na cały świat.

pernod

Sugestia mało popularna (acz słuszna!) stawia whisky na drugim planie, natomiast pozwala w pełni cieszyć się jej aromatem. Zorientuj się, gdzie możesz kupić świeże ostrygi, może uda ci się zdobyć takie, które jeszcze poprzedniego dnia były w morzu. Otwórz butelkę ulubionego single malta, a jeśli masz więcej niż jedną, to otwórz wszystkie. I degustuj ją w taki sposób, jakiego jeszcze (prawdopodobnie) nie próbowałeś. Wylej z otwartej ostrygi wodę i odczekaj pięć minut, aż wypuści własny sok, następnie dodaj do niej wybrany malt w ilości 4-5 kropli. Oceń aromat, a po spożyciu kontempluj smak. Wypróbuj z różnymi gatunkami destylatów.

pernod

Wołowina

Polecam łączyć whisky z wołowiną. Zdobądź sezonowaną wołowinę z dużą ilością przerostów tłuszczowych wewnątrz mięsa (to świadectwo jakości).

Kiedy kucharz chce się upewnić, że wino, które pije klient, będzie pasować do obiadu, używa tego samego wina do gotowania. To samo można zrobić z whisky.

Wykończ stek na patelni, dodając do niego szkocką. Mięso stanie w płomieniach, które po chwili się wyczerpią. Dodaj wybrane przyprawy (np. tymianek, rozmaryn, skórka pomarańczy, czosnek), a następnie zdejmij stek z patelni. Pozostały na niej sos zaciągnij masłem i polej nim mięso.

pernod

Kuchnia azjatycka

Dla tych, którzy nie znajdują w sobie potencjału cieszenia się whisky w czystej postaci, za to chętnie pijają koktajle, mam sugestię wykorzystania ich do potraw.

Klasyczne whisky sour może być dodatkiem do dań kuchni azjatyckiej, np. do wietnamskich skrzydełek kurczaka w sosie rybnym lub tajskiego makaronu Pad Thai.

Drink można zinterpretować również w sposób nowoczesny, to znaczy przy użyciu blendera zmiksować go z którąś z przypraw azjatyckich, np. z kolendrą lub tajską bazylią. Następnie wystarczy przecedzić drink przez sitko barmańskie i popijać nim którąś z ulubionych potraw kuchni wschodu.

pernod

Czekolada

 Czas na deser.

Whisky kocha się z czekoladą. Dla lubujących się w single maltach mam sugestię, by przepijali nimi gorzką czekoladę wysokiej jakości. Tłuszcz zawarty w niej podbija aromaty whisky.

Po wypiciu ulubionego malta pozwól czekoladzie rozpuścić się w ustach i spłynąć po podniebieniu. Jest wiele innych możliwości łączenia jej z whisky. Zdarzyło mi się upiec ciasto czekoladowe i po wypieczeniu nasączać je bourbonem lub dodawać whisky do gorącej czekolady. Dróg jest wiele!

pernod
  • whisky