kulturawhisky

7 postaci, których nie wyobrażamy sobie bez whisky

Przedstawiamy siódemkę słynnych koneserów złocistego napoju. Ciekawe, czy skojarzylibyście ich wszystkich z whisky?

Whisky to stały element popkultury. Nie wierzycie? To teraz zastanówcie się, ile razy rozlewali ją raperzy w swoich kawałkach, bądź leczyły nią duszę niepokorne gwiazdy rocka. W kinie też nie brakuje scen, w których bohaterowie raczą się tym trunkiem - a niektóre filmy, takie jak chociażby 'Cocktail' z 1988 roku, są wręcz obowiązkową pozycją dla każdego pasjonata sztuki barmańskiej. Napojowi nie oparł się też internet - natrafiliśmy nawet na tumblra Whiskey+Popculture, poświęconego w całości powiązaniom pomiędzy whisky i popkulturą. Nie zaskoczyło nas to - wielki powrót whisky to skutek między innymi popularnych seriali, takich jak 'Mad Men', 'Breaking Bad', 'Boardwalk Empire' czy 'True Detective'. Mówi się nawet, że to dzięki tym produkcjom młodzi ludzie w ogóle zaczęli pić whisky. Cóż, serialowi bohaterowie pewnie przekonali niejedną osobę do zmiany wyboru zamówienia w piątkową noc, ale podejrzewamy, że gdyby chodziło np. o piwo, sukces nie byłby równie spektakularny. Whisky to alkohol, który ma kultowy status i imponująco długą tradycję - jak powiedział kiedyś Peter Heller: 'Nawet nie lubię whisky, ale piję ją, bo ma bogatą historię'. My jednak znamy takie postacie, których co do smaku whisky nie trzeba przekonywać - bo nie wyobrażamy ich sobie bez jej szklaneczki w ręku. Sprawdźcie, czy wy też je kojarzycie.

Humphrey Bogart

Humphrey Bogart

Bogart był bohaterem wielu barwnych historii z whisky w tle, chociaż trudno ocenić, ile z nich jest bliskich prawdzie. Jedno jest pewne - Humphrey Bogart lubił sączyć szkocką równie mocno, jak palić swoje ulubione Chesterfieldy. Aktor twierdził, że to trunkowi zawdzięcza swój słynny, cyniczny uśmiech. Poza tym to whisky pozwoliła mu uniknąć choroby tropikalnej na planie 'Afrykańskiej Królowej'. Whisky przylgnęła do wizerunku aktora - podobno jego ostatnie słowa brzmiały: 'Nigdy nie powinienem był zamieniać szkockiej na martini'.

Don Draper

pernod

Wspominaliśmy już o roli bijącego rekordy popularności serialu 'Mad Men' w powrocie whisky jako ulubionego alkoholu. Główny bohater, Don Draper, nie rozstaje się ze szklaneczką tego napoju, a najbardziej lubi go w klasycznej wersji. O tym, jak przygotować Old Fashioned, pisaliśmy niedawno.

Walter White

pernod

Postać Waltera White'a pewnie kojarzy wam się z bardziej ekstatycznymi używkami niż whisky, ale nie dajcie się zmylić. Główny bohater 'Breaking Bad' w szczególnych sytuacjach sięga po szklankę starej, dobrej szkockiej. Kto by mu się dziwił...

Frank Sinatra

pernod

Frank Sinatra zwykł mawiać, że szkoda mu ludzi, którzy nie piją - bo nie mają szans poczuć się lepiej. Choć często widywano go z butelką Jacka Danielsa, to jednak ulubioną whisky Sinatry była Chivas Regal. Bez drinka z jej dodatkiem za kulisami piosenkarz ponoć nie mógł uzyskać odpowiedniej barwy głosu. Pytania o konsekwencje przesadnej miłości do trunku zbywał żartobliwie: 'Alkohol to najgorszy wróg człowieka, ale Biblia głosi, że trzeba kochać swoich wrogów'. Coś w tym jest...

Michael Jordan

pernod

Pamiętacie 'magiczny napój' z filmu 'Kosmiczny Mecz', który miał dodawać zawodnikom sił? Grający w filmie samego siebie Michael Jordan nie był fanem takiego rozwiązania - być może dlatego, że sportowiec preferuje zupełnie inny 'magiczny napój'. Jak się okazuje, Jordan jest wielbicielem whisky, a za swoją ulubioną uważa Glenlivet. Chyba domyślamy się już, jak były gracz NBA świętował zwycięstwa.

Lady Gaga

pernod
pernod

Nie tylko w serialach można zobaczyć, jak koneserzy whiskey lubią ją mieć zawsze w pobliżu. Kiedy w 2012 roku podczas swojego koncertu w Dublinie Lady Gaga otworzyła na scenie butelkę Jamesona, nie zdążono nawet zrobić dobrych zdjęć. Akcja nie była wynikiem marketingowej 'ustawki' - piosenkarka wyznała, że whiskey Jameson zainspirowała jej płytę 'Born this way', a także jest jej 'wieloletnim chłopakiem'.

Rihanna

pernod
pernod

Rihanna podobnie jak Lady Gaga i bohaterowie serialu 'Detektyw' szczególnie ceni dobrą whisky. Jej ulubioną również jest Jameson. Piosenkarka zaśpiewała nawet o nim w jednym ze swoich przebojów, o wyjątkowo trafnym w tym wypadku tytule 'Cheers (Drink to that)': 'Cheers to the freakin' weekend I drink to that, oh let the Jameson sink in, I drink to that'.

  • whisky