kulturawhisky

6 klasycznych koktajli z whisky, które musisz znać

Oto koktajle, których chociaż raz trzeba spróbować - sprawdźcie, czy znacie je wszystkie.

Mówiąc 'koktajl' myślimy o czymś luksusowym - idąc do lokalu, nie płacimy przecież tylko za pełną szklankę. Przygotowanie idealnego koktajlu wymaga czasu, poświęcenia i dokładności - już mała zmiana w proporcjach może znacząco zmienić smak. Kiedy delektujecie się wybornym koktajlem, pewnie zwracacie też uwagę na sposób jego podania. I bardzo słusznie! Poza smakiem i zapachem wygląd drinka ma spore znaczenie. Odpowiednio dobrana szklanka, a także dekoracja i rodzaj lodu (kruszony albo w kostkach) składają się na jakość koktajlu. Dziś prezentujemy wam 6 klasycznych koktajli z whisky, które wypada posmakować przynajmniej raz. Sprawdźcie sami, czy znacie już wszystkie.

Old Fashioned Old Fashioned
Old Fashioned Old Fashioned

Old Fashioned

Jeden z pierwszych koktajli w historii - wymyślono go ok. 1800 roku. Staromodny nigdy nie zawodzi, jeśli jest dobrze przygotowany. Od paru lat drink świętuje triumfalny powrót na fali popularności serialu 'Mad Men', w którym główny bohater raczy się nim regularnie.

Składniki: 60 ml. whisky Chivas Regal, 1 kostka cukru, 3 krople Angostury, skórka pomarańczy do dekoracji

Przygotowanie: Do kostki cukru dolać Angosturę i dodać kostkę lodu, skruszyć. Dolać połowę whisky, dodać kolejne 2 kostki lodu, wymieszać. Następnie dolać pozostałą whisky i kontynuować mieszanie - topnienie lodu i rozcieńczenie są kluczowe dla smaku tego koktajlu.

Whisky Sour Whisky Sour

Whisky Sour

Tego klasyka nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Whisky Sour to połączenie smaku i prostoty. Naprawdę trudno mu się oprzeć!

Składniki: 40 ml. whisky Ballantine's Finest, 30 ml. świeżo wyciśniętego soku z limonki, 15 ml. syropu cukrowego, wisienka do dekoracji

Przygotowanie: Dodać kostkę lodu, wymieszać z bourbonem, sokiem z limonki i syropem, udekorować wisienką.

Manhattan Manhattan

Manhattan

Podobnie jak Old Fashioned, Manhattan to koktajl z długą tradycją. Przepis na jeden z najbardziej znanych drinków z whisky pojawił się w dwóch pierwszych książkach napisanych przez barmanów (Harry'ego Johnsona i Williama Boothby'ego) - 'Towarzystwo Bon Vivantów, czyli jak mieszać napoje' i 'Przewodnik Barmana'.

Składniki: 40 ml. whisky Ballantine's Finest, 2 krople Angostury, 15 ml. słodkiego wermutu, wisienka do dekoracji

Przygotowanie: Dodać 2 kostki lodu, wymieszać z whisky. Dolać Angosturę i słodki wermut, ponownie wymieszać, dodać jeszcze jedną kostkę lodu i kontynuować mieszanie, aż koktajl się schłodzi.

Bourbon Sweet Tea Bourbon Sweet Tea

Bourbon Sweet Tea

Jeśli chcecie przyjemnie zaskoczyć gości, proponujemy podać Bourbon Sweet Tea w dużym słoiku i małych szklankach. Robi wrażenie, nie tylko na amatorach herbaty.

Składniki: 250 ml. bourbona Four Roses, 2 lub 3 torebki czarnej herbaty, 3 szklanki wody, 120 gr. cukru, 1 cytryna, 1 limonka, 1 pomarańcza, skórka cytryny do dekoracji

Przygotowanie: Zagotować wodę z cukrem, mieszając. Przelać do słoika, dodać torebki herbaty i odstawić na 5 - 10 minut (zależnie od tego, jak intensywną herbatę lubimy). Po wyjęciu torebek należy dodać pokrojone w plasterki cytrusy i zamieszać. Dolać bourbon, ponownie zamieszać i odstawić w przykrytym słoiku, aby ostygło. Najlepiej podawać w małych szklankach udekorowanych skórką cytryny.

Mint Julep Mint Julep
Mint Julep Mint Julep

Mint Julep

Amerykanom Mint Julep kojarzy się głównie z dużymi wydarzeniami sportowymi - podawanie go w ich trakcie to już praktycznie tradycja. Jednak koktajl sprawdzi się wszędzie podczas upalnego lata, genialnie odświeża i schładza.

Składniki: 50 ml. bourbona Four Roses, 4 - 5 listków mięty, 2 kostki cukru lub 15 ml. syropu cukrowego, gałązka mięty do dekoracji

Przygotowanie: Dodać listki mięty i syrop lub cukier do szklanki. Utrzeć je razem, następnie dolać bourbon. Dodać dwie skruszone kostki lodu i wymieszać. Kontynuować mieszanie, aż koktajl się schłodzi, a na koniec udekorować go gałązką mięty.

Irish Coffee Irish Coffee
Irish Coffee Irish Coffee

Irish Coffee

Jeśli szukacie idealnego koktajlu, który lekko was rozgrzeje, a przy okazji jesteście smakoszami kawy, Irish Coffee to coś w sam raz dla was. Połączenie irlandzkiej whisky, kawy, cukru i bitej śmietany to może i bomba kaloryczna - ale za to jaka przyjemna.

Składniki: 40 ml. Jameson Irish whisky, 1 kostka brązowego cukru, 170 ml. gorącej kawy, bita śmietana do dekoracji

Przygotowanie: Ogrzać szklankę do temperatury pokojowej, dodać cukier. Dolać whisky, potem dolać kawy - jeśli Irish Coffee ma być na zimno, poczekać, aż kawa najpierw ostygnie. Zamieszać, aż cukier rozpuści się do końca i udekorować na górze bitą śmietaną.

  • whisky