kulturawhisky

Kunszt rzemieślnika i whisky za 80 tysięcy

Trzeci z serii Mistrzowskich Wywiadów przeprowadzamy z Brodie Nairnem, założycielem studia Glasstorm i twórcą butelki The Glenlivet 50 YO Winchester Collection.

25 tys. dolarów. Tyle kosztuje najnowsza, a w zasadzie najstarsza butelka szkockiej single malt – The Glenlivet 50 YO Winchester Collection. Trzy butelki z limitowanej i numerowanej serii być może trafią do polskich kolekcjonerów, którzy od lat konsekwentnie udowadniają, że Polska ma apetyt na whisky. Wyjątkową whisky udostępniono tylko w trzech innych krajach Europy.

Wszystkie 100 butelek napełniono trunkiem z tej samej beczki po burbonie, którą w 1964 w destylarni The Glenlivet złożył jej ówczesny opiekun – kapitan Bill Smith Grant.

Przez 50 lat whisky dojrzewała pod czujnym okiem i troskliwą opieką master blenderów The Glenlivet. Zaszczyt zabutelkowania złotego trunku przypadł Alanowi Winchesterowi i to jego imię nosi limitowana kolekcja. Choć na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na blendy 20 i 30-letnie, ten wirtuoz whisky zdecydował się czekać kolejne 20 lat, aby stworzyć tę wyjątkową serię. The Glenlivet Winchester Collection jest pierwszą na świecie serią rzadkich i cennych 50-letnich szkockich whisky typu single malt. Za dwa lata destylarnia otworzy kolejną beczkę, tym razem z rocznika 1966.

Butelki z rocznika 1964 trafiły do kolekcjonerów z zaledwie 20 państw.

Ich wartość będzie rosnąć z każdym rokiem, nie tylko za sprawą zawartości, ale także opakowania. Każda butelka została ręcznie wykonana przez rzemieślników z Wysp Brytyjskich. Ozdobiona złotem i zadymionym kwarcem Cairngorm z gór Highlandu przez najbardziej hołubionego złotnika Wielkiej Brytanii, Richarda Foxa, umieszczona w gablotce autorstwa wielokrotnie nagradzanego projektanta Johna Galvina i zamknięta w kunsztownej butelce stworzonej przez założycieli pionierskiego studia szkła artystycznego Glasstorm – Nicholę Burns i Brodiego Nairna - stanowi ucztę dla wszystkich zmysłów... i pewną inwestycję.

The Glenlivet 50 YO - Glasstorm

Projektanci szkła Brodie Nairn i Nichola Burns są duetem designerskim, który stoi za doskonałym kształtem i niespotykaną jakością butelki Vintage 1964 – najbardziej prestiżowej whisky z głównej destylarni, która trafia do klientów w cenie ponad 80 tys. złotych.

Nairn i Burns poznali się w czasie studiów w Gray's School of Art w szkockim Aberdeen i szybko zdobyli pozycję szanowanych, znanych na całym świecie twórców szkła artystycznego. Ich studio Glasstorm mieści się w Ross-Shire w Szkocji. 41-letni Brodie Nairn opowiedział nam o swojej pasji do rzemieślnictwa, której uosobieniem są historyczna whisky i jego własna praca.

F5: Opowiedz nam o inspiracjach, które towarzyszyły ci w pracy nad Vintage 1964 The Glenlivet Winchester Collection

Nasze zadanie polegało na ożywieniu dwuwymiarowego projektu; koncepcja opierała się na nurcie rzeki, z której pochodzi woda używana w produkcji The Glenlivet. Tchnęliśmy w nią życie, kreując płynne linie na butelce, które zostały wyrzeźbione w szkle tak, aby stworzyć doskonałą iluzję ruchu. Forma butelki powoduje niezwykłe załamania światła, czego efektem jest złudzenie płynącej wewnątrz wody.

Jak od początku do końca wyglądał proces kreacji?

Kluczem jest planowanie – jak przełożyć rysunek na fizyczny obiekt? Zaczęliśmy od prototypu stworzonego w procesie dmuchania szkła w naszym ‘gorącym’ departamencie. Najpierw wydmuchaliśmy butelkę, a następnie wyrzeźbiliśmy w niej delikatne, płynne linie. Kiedy już otrzymaliśmy wzór, z którego byliśmy zadowoleni i my i The Glenlivet, stworzyliśmy ‘master bottle’, której użyliśmy do stworzenia formy. To długi i wymagający cierpliwości proces.

Brodie Nairn - Glasstorm

Ile czasu powstaje jedna sztuka?

Prawdziwa odpowiedź to 22 lata, bo tyle czasu zajmuję się wyrabianiem szkła. Pracuję także z grupą ludzi, z których każdy ma za sobą 10 lub 20 lat doświadczenia, więc łącznie jest to bardzo długi czas.

Ale żarty na bok – stworzenie jednej butelki dla tego rocznika zajmuje naszemu zespołowi trzy do czterech dni.

Proces jest tak długi z uwagi na ilość ręcznie aplikowanych elementów, których waga jest nieoceniona, jako że końcowy efekt ma podkreślać niebywale cenną zawartość.

Co było największym wyzwaniem i jak sobie z nim poradziliście?

Największym wyzwaniem było stworzenie butelki na tyle wyjątkowej, aby dorównywała zawartej w środku whisky. Użyliśmy najlepszych materiałów sprowadzanych z całego świata – szkła z Niemiec czy specjalnie zaprojektowanych narzędzi, które zamówiliśmy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zgranie tych wszystkich elementów stanowiło nie lada wyzwanie, jednak efekt był wart wszelkich wysiłków. Uzyskaliśmy butelkę z wysokim współczynnikiem załamania światła, co oznacza, że butelka dosłownie lśni w swojej przejrzystości. Olśniewający trunek wymaga olśniewającej butelki.

Infografika - The Glenlivet 50 YO

Jak wygląda typowy dzień w Glasstorm?

Z reguły zaczyna się bardzo wcześnie. Pracujemy od 6 rano, ponieważ chłodny poranek sprawia, że pracowania gorącego szkła nie nagrzewa się tak szybko. W pierwszej kolejności zawsze odbywamy spotkanie produkcyjne, w trakcie którego omawiamy aktualne projekty – od zamówienia publicznego na dzieło sztuki, poprzez statuetki na nagrody, aż po jedyny w swoim rodzaju żyrandol. Więc w tym ujęciu każdy dzień jest inny.

Co oznacza dla ciebie określenie ‘duch odkrywcy’?

Dla mnie wiąże się z wybieraniem nieuczęszczanych dróg, wytyczaniem nowych horyzontów.

Co według ciebie sprawia, że współcześni odbiorcy wciąż doceniają tradycyjny kunszt rzemieślniczy?

Wydaje mi się, że ludzie instynktownie zwracają się w stronę rzemieślnictwa, bo wiedzą, że przedmiot, z którym mają do czynienia, został stworzony przez człowieka, przez parę utalentowanych rąk. Mają potrzebę dotknięcia, posiadania czegoś, co ma charakter, historię, czegoś, co wymagało kunsztu i wiedzy, aby uzyskać swoją formę.

rozmawiała: Anna Warchoł

Rozmowa z Brodie Nairnem to trzeci z serii czterech 'Mistrzowskich Wywiadów' Wyborowa Pernod Ricard Polska, które celebrują kunszt rzemieślników różnych dziedzin. Za inspirację posłużyło mistrzostwo twórców jednego z najbardziej wymagających trunków świata - whisky.

Specjalnie dla fanów whisky przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest podwójne zaproszenie na tasting z Darkiem Fabrykiewiczem, ambasadorem Wyborowa Pernod Ricard Polska!

Odpowiedz na pytania, udostępnij link na Facebooku jako 'publiczny', koniecznie wraz z hasztagiem #tastingwhisky i dołącz do nas 03 grudnia 2014, aby degustować najlepsze szkockie i irlandzkie

Ładowanie konkursu Tasting Whisky Glenlivet...

Chcesz wiedzieć więcej o whisky? Wejdź na Whisky.pl:

  • whisky