kulturawhisky

Pięć najmodniejszych drinków lata 2014

Zobaczcie, jakie smaki wybrali dla was barmani - uczestnicy programu Jameson Smooth Bartenders.

Nie ma nic łatwiejszego niż praca za barem. Wystarczy godzina praktyki, żeby wszystkie żonglerskie sztuczki wychodziły z zamkniętymi oczyma, bogaci biznesmeni zawsze zostawiają potężne napiwki, a piękne dziewczyny - karteczki z numerami swoich telefonów. Tak jest na filmach, a jak wygląda to w rzeczywistości?

Jameson

- Ta praca wymaga mocnego charakteru. Są sytuacje, kiedy trzeba tupnąć, kogoś uspokoić, komuś odmówić - uważa Krystyna Szydłowska z poznańskiej Kawiarni Nocnej Kisielice. - Barmaństwo flairowe? Trenuję od pięciu lat, średnio osiem godzin pięć razy w tygodniu. Tysiące pobitych butelek, tysiące wyrzeczeń, rany cięte... To jest jak sport, żeby coś osiągnąć, trzeba poświęcić temu całe życie - dodaje mistrz efektownych pokazów barmańskich, Kamil Szuchalski, którego popisy możecie oglądać za barem Mewy Towarzyskiej w Sopocie. Oboje zostali wyłowieni spośród setek barmanów przez fachowców z Jamesona i razem z czwórką innych osób dołączyli do klubu Jameson Smooth Bartenders, skupiającego najlepszych i najbardziej kreatywnych przedstawicieli ich branży.

Co zatem polecają specjaliści? Do końca lata pozostał miesiąc, macie zatem jeszcze trochę czasu by sprawdzić najciekawsze smaki wakacji, które przygotowali nasi barmani. A może sami macie ochotę spróbować swoich sił w sztuce barmańskiej? Każdy z prezentowanych koktajli został przydzielony do określonej kategorii trudności przyrządzenia. Jeśli to wasz debiut, zacznijcie od najłatwiejszych drinków.

Jameson Apple - zdaniem naszych ekspertów to jeden z najmodniejszych drinków wakacji! Jameson Apple - zdaniem naszych ekspertów to jeden z najmodniejszych drinków wakacji!

Jameson Apple

Składniki: 40 ml. whisky Jameson, sok jabłkowy do uzupełnienia, cząstka (1/8) limonki.

Przygotowanie: Do szklanki wypełnionej po brzegi lodem wlać whisky Jameson, dopełnić sokiem jabłkowym, zamieszać, dekorować cząstką limonki.

Stopień trudności przygotowania: łatwy

 

Jameson Cranberry

Składniki: 40 ml. whisky Jameson, 5 ml. soku z limonki, sok żurawinowy do dopełnienia, cząstka limonki do dekoracji.

Przygotowanie: Whisky i sok z limonki wlać do szklanki typu long, dopełnić lodem i sokiem żurawinowym. Dekorować cząstką limonki.

Stopień trudności przygotowania: łatwy

 

Almond John

Składniki: 20 ml. whisky Jameson, 10 ml. soku migdałowego, 10ml. soku z świeżej cytryny

Przygotowanie: Wlać wszystkie składniki do szklanicy barmańskiej, shakować, podwójnie przecedzić przed podaniem w kieliszku.

Stopień trudności przygotowania: średni

 

Jameson Manhattan

Składniki: 40 ml. whisky Jameson, 20 ml. Caramel Liquer, 15 ml. Rosso / Sweet Red Vermouth, 20 ml. soku ananasowego z miąższem lub puree, dwie krople Peychaud's Aromatic

Przygotowanie: Wszystkie składniki wymieszać w szklanicy barmańskiej, a następnie przelać przez podwójne sitko do schłodzonego kieliszka koktajlowego.

Stopień trudności przygotowania: trudny

 

Jameson Old Fashioned

Składniki: 60 ml. whisky Jameson, 10 ml. Amaretto / Caramel Liqueur, 5 ml. syropu cukrowego, trzy krople Orange Bitters

Przygotowanie: Wymieszać Jamesona z dwiema kostkami lodu. Dodać Amaretto, syrop cukrowy, Orange Bitters i kolejne dwie kostki lodu. Mieszać dalej dodając jeszcze dwie kostki lodu i pozostałą ilość Jamesona. Kontynuować mieszanie dodając jeszcze kilka kostek lodu. Topnienie lodu i rozcieńczenie jest kluczowym czynnikiem dla smaku tego koktajlu.

Stopień trudności przygotowania: trudny

  • whisky