kulturawhisky

Smak, który inspiruje artystów

Od dziennikarza i pisarza Huntera S. Thompsona do aktora Gaela Garcii Bernala - lista artystów - koneserów whisky Chivas Regal jest długa.

Godzina 15 - pobudka. Godzina 15.05 - szklaneczka Chivas Regal i lektura porannej gazety. Wszystkie dni Huntera S. Thompsona, twórcy kultowej powieści 'Fear and loathing in Las Vegas' (to na jej kanwie powstało słynne 'Las Vegas Parano') zaczynały się tak samo. Thompson, choć wybitnie zdolny, nie był typem dziennikarza, którego chcielibyście zatrudnić w swojej redakcji. Nie przejmował się terminami, pisał wtedy, gdy miał na to ochotę - do legendy przeszła jego kosztowna wyprawa na walkę George'a Foremana z Muhammadem Ali, z której nie przywiózł ani słowa tekstu. Ale jednego - tego, aby codziennie na jego biurku nie zabrakło szklanki z małą porcją Chivas Regal - pilnował wyjątkowo skrupulatnie.

Hunter S. Thompson gra siebie samego w filmie 'Breakfast with Hunter" - rzecz jasna, z szklanką Chivas Regal Hunter S. Thompson gra siebie samego w filmie 'Breakfast with Hunter" - rzecz jasna, z szklanką Chivas Regal

W czym tkwi sekret smaku Chivas Regal? W łagodności. Najpierw fermentuje się whisky w wielkich kadziach, potem destylacja, dojrzewanie - Chivas Regal musi leżakować aż 12 lat (oczywiście w przypadku whisky 12yo, w przypadku 18 i 25 długość leżakowania wzrasta odpowiednio do cyfry, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu) - i wreszcie mieszanka: whisky zbożowych ze słodowymi. Wszystko po to, by smak był niepowtarzalny.

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, dlaczego akurat w Chivas Regal tak bardzo zasmakowali artyści. Poza Thompsonem do zagorzałych fanów wybornego trunku należał m.in. słynny pisarz Graham Masterton. Whisky pojawiła się w serialach 'Mad Men' i 'Banshee', a Tom Waits wspomniał o niej w swoim utworze 'Downtown'.

Jednym z najnowszych przykładów przenikania tego popularnego trunku do świata sztuki jest dwuczęściowy film 'Drifting', nakręcony przez aktorski tandem Gael Garcia Bernal - Diego Luna. To historia męskiej, prawdziwej przyjaźni, autentyczna tym bardziej, że za jej powstaniem staje prawdziwy duet przyjaciół, wszak Bernal i Luna znają się i lubią od lat. 'Drifting' zostało wyprodukowane przez specjalizującą się w niezależnym kinie wytwórnię Canana, a sponsorem całego projektu jest właśnie marka Chivas Regal. Efekt tej kolaboracji możecie obejrzeć tutaj.

Nie wiesz, która whisky do Ciebie pasuje! Przetestuj się:

Chcesz wiedzieć więcej o whisky? Wejdź na Whisky.pl:

Ładuję quiz...

  • whisky