kulturawhisky

Wiek ma znaczenie?

Ta whisky trafiła do beczki w roku kiedy w Polsce na srebrnym ekranie zadebiutowali Harry Potter i Bilbo Bagins, Avril Lavigne wdarła się na listy przebojów hitem ‘Complicated’, setkę najbardziej wpływowych gwiazd Forbes otwierała Britney Spears, a polska drużyna po raz pierwszy od 1986 roku zagrała w finałach mistrzostw świata.

Powiedzmy, że stajesz w sklepie przed półką z butelkami whisky. Większość z nich na etykiecie ma podany swój wiek. Tyle że, jak udowodniły badania przeprowadzone przez markę Chivas Regal, 89 proc. smakoszy whisky nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co oznaczają magiczne znaki 12YO czy 30YO.

Większość konsumentów zgadywała, że wiek na etykiecie dotyczy średniego wieku trunku, lub najstarszego z blendów, który trafił do butelki.

Tymczasem, cyfra poprzedzająca YO tak naprawdę jest informacją o najmłodszym blendzie jaki trafił do receptury.

Obecnie większość whisky dojrzewa w beczkach, w których wcześniej znajdowały się burbon, sherry lubporto. W 1915 roku w Zjednoczonym Królestwie wprowadzono prawo, zgodnie z którym każda whisky, aby zasłużyć sobie na tę nazwę, musi leżakować w dębowych beczkach przez co najmniej trzy lata. Wprawdzie beczki są starannie uszczelniane, aby nie przeciekały, ale dąb jest porowaty i dlatego rocznie dosłownie ulatnia się ok 2-3% trunku. Nazywamy to działką dla aniołów (angel’s share).

ballantines

Proces dojrzewania whisky w dębowych beczkach jest stosunkowo nowy, bo na szeroką skalę wprowadzono go w połowie XIX wieku. Wcześniej niemal całą whisky sprzedawano wprost z gorzelni jako napój o objętościowej zawartości alkoholu 60-70%. Wiedziano jednak, że kiedy whisky jest przechowywana w beczkach, które służyły wcześniej do trzymania słodkich win, jej smak staje się łagodniejszy i bardziej aromatyczny. O tym, co dzieje się w beczce w trakcie leżakowanie opowiada Darek Fabrykiewicz, ambasador whisky Pernod Ricard Polska.

- Wbrew popularnemu założeniu, whisky nie starzeje się w butelce. Proces leżakowania zawiera się w okresie pomiędzy destylacją a butelkowaniem. Dodatkowe lata spędzone w butelce być może wpływają na unikalność whisky, jednak nie mają wpływu na smak zawartości.

ballantine's 12 yo

Whisky o której mowa we wstępie, to Ballantine’s 12 YO, wyjątkowa kompozycja wielu najlepszych szkockich whisky, z których każda leżakowała minimum 12 lat w dębowych beczkach. W ten sposób powstała niezwykle łagodna oraz subtelna w smaku i zapachu whisky doceniana przez koneserów na całym świecie.

Ballantine’s 12 YO to gama niepowtarzalnych szkockich whisky typu blended pochodzących z 4 zakątków Szkocji. Ukształtowanie i klimat każdego regionu wywierają wpływ na aromat skłądników blendów. Serce Ballantine’s stanowią whisky słodowe powstające w destylarniach – Glenburgie i Miltonduff. Styl marki można określić jako elegancki, wyważony, delikatny i słodki. Ballantine’s to najlepiej sprzedająca się whisky w Europie i jedna z najpopularniejszych marek whisky na polskim rynku.

Nie wiesz, która whisky do Ciebie pasuje! Przetestuj się:

Chcesz wiedzieć więcej o whisky? Wejdź na Whisky.pl:

  • Belka Whisky.pl

Ładuję quiz...