kulturawhisky

Najdroższa whisky w Polsce?

40 lat w dębowej beczce po amerykańskim burbonie. 40 blendów z czterech stron Szkocji i 180 lat tradycji. Butelka Ballantine’s 40 Year Old z limitowanej serii znalazła w Polsce właściciela.

Składniki 40-letniej whisky Ballantine’s trafiły do beczek jeszcze w latach 60., za czasów trzeciego w historii marki master blendera - Jacka Goudy’ego, który swoją funkcję sprawował przez  35 lat. Obecny master blender, Sandy Hyslop był jeszcze podlotkiem, kiedy jego mentor opowiadał mu o bogactwie leżakującym w beczkach destylarni Glenburgie. W zeszłym roku Sandy uznał, że nadszedł już czas aby stworzyć z nich wyjątkowy blend.

Ballantine’s 40YO to wyjątkowa whisky, której dostępnych na całym świecie było jedynie 100 sztuk. Limitowana edycja jest ucieleśnieniem aspiracji założyciela marki Georga Ballantine'a, który w wieku 19 lat założył w Edynburgu sklep z luksusowymi produktami. Jego ambicją było stworzenie idealnej whisky, odmiennej od dostępnych wówczas gatunków, zbyt mocnych, by moc się nimi delektować. W 1827 jako pionier rozpoczął produkcję whisky zawierającej kilkadziesiąt blendów i leżakowanej przynajmniej trzy lata dla delikatnego i pełnego smaku. George wiedział, że whisky i czas to najlepsi przyjaciele. Swoim następcom przekazał zasadę, zgodnie z którą na najlepszą whisky warto poczekać.

Ballantine's 40

W tym roku Ballantine’s udostępnił 100 butelek kolekcjonerskiego, 40-letniego trunku. Numerowane butelki trafiły na aukcje na całym świecie. W trakcie pierwszej takiej aukcji w Polsce lokalni koneserzy mieli okazję zawalczyć o butelkę z wysokim numerem 4. Cena wywoławcza wynosiła 25 tys. złotych. Nabywca Andrzej Kubiś - właściciel Domu Whisky w Jastrzębiej Górze, nie zdradził finałowej sumy, choć przyznał, że znacznie przewyższała ona cenę wyjściową.

W przypadku limitowanych serii trunku ze Szkocji, cenę dyktuje nie tylko zawartość, ale także butelka. Przez kogo i z czego zostało wykonanie opakowania może mieć decydujące znaczenie dla kolekcjonerów. Butelkę 40 letniej Ballantine’s ozdobił brytyjski złotnik światowej sławy – Richard Fox. Każdy ze stu egzemplarzy ozdabia 5 srebrnych elementów, w tym plakietka z herbem Ballantine’s i podpisem master blendera Sandy’ego Hyslopa.

Ballantine's 40

Rynek whisky w Polsce od dekady rozwija się w zawrotnym tempie 20 proc. rocznie. Szkocka whisky uznawana jest coraz częściej za ciekawą alternatywną lokatę kapitału. W 2012 roku Polacy zakupili w celach inwestycyjnych 14 tys. butelek za łączną sumę 15 milionów złotych. Rośnie także uznanie dla trunku z wysp – Ballantine’s odnalazł w Polsce swój trzeci największy rynek zbytu.

  • Belka Whisky.pl