Staś Klęski - Magazyn Porażka

Założyciel internetowego Magazynu Porażka. Zawodowo zajmuje się analizą rynku pracy, wynagrodzeń i rozwarstwienia społeczno-ekonomicznego. Mówi jak jest. A jak jest, cóż, sami wiecie.

lekka 13 października 2017

Magazyn Porażka: Polska to orka na ugorze

Po dwóch tygodniach od premiery książki 'Zawód' można pokusić się o małe podsumowania. Książka opowiada o tak zwanych normalnych ludziach, którzy mają tak zwane normalne życia i (zazwyczaj) normalne prace. Normalne, czyli złe, bo tak się w Polsce generalnie pracuje.

rynek

pociagiem 10 września 2017

Magazyn Porażka: Polska to jest mitręga

Kojarzycie pewnie beczkę śmiechu z maszynistą, który zostawił pasażerów i poszedł sobie do domu, bo mu się skończył czas pracy? W jednej z telewizji widziałem podśmiechujki z całej kwestii, bo co to za pracownik, który nie wykona roboty do końca i idzie sobie odpoczywać. Dziennikarze przyzwyczajeni do tego, że są wyciskani jak cytryny, a czasem sami się wyciskają i nie potrafią sobie wyobrazić, że można wyjść z roboty w ustawowym czasie pracy.

rynek

dsfsdsd 22 maja 2017

Magazyn Porażka: Czy humaniści naprawdę są bezrobotnymi przegrywami?

Dyskurs ostatnich lat w Polsce przyzwyczaił nas do tego, że absolwenci historii sztuki czy filozofii to łamagi, które same sobie zgotowały los bezrobotnych przekwalifikowanych frustratów. A co jeśli bym wam powiedział, że to nie Pola i Maurycy źle ulokowali swoje młodzieńcze pasje, idąc studiować Derridę i Foucaulta, zamiast klepać JavaScript, tylko że rynek źle wykorzystuje ich potencjał?

rynek

yyhhvg 8 maja 2017

Magazyn Porażka: Nie masz Mercedesa? Nigdy nie dorośniesz

Miło, że reklamodawcy zaczynają czaić, że ludzie mają naprawdę dość groteskowych, autoparodystycznych historii o wielkim szczęściu teflonowych ludzi. Ale sugerowanie, że do dorosłości jest potrzebny samochód za minimum 120 tys. złotych jest w Polsce trochę obraźliwe. – pisze Staś Klęski z Magazynu Porażka o nowej kampanii Mercedesa.

media

krec 20 kwietnia 2017

Magazyn Porażka: 'Jesteś już duży, weź kredyt', czyli fałszywa lekcja dorosłości

To, co dziś byśmy nazwali 'dobrym życiem' wśród osób urodzonych przed 1985 rokiem, ustępowało kulturze obowiązków dorosłości. Między innymi dlatego w Polsce tak nieźle ma się deweloperka – bo udało jej się przekonać ludzi, że 350 tys. kredytu na 30 lat to jest właśnie przejaw dorosłości. – pisze Staś Klęski z Magazynu Porażka w odpowiedzi na głośny artykuł o 'niedorosłych dorosłych' opublikowany w Newsweeku.

rynek

porazka3 9 grudnia 2016

Magazyn Porażka: Zausz algorytm

W Polsce w galeriach handlowych i sieciach zatrudnionych jest ok. 400 tys. osób. I to właśnie duże sieci jako pierwsze wymienią ludzi na maszyny. Pracownicy handlu to tylko część osób, które stracą wkrótce pracę wskutek robotyzacji, a Amazon to tylko jedna z zapowiedzi tego, w jaki sposób w perspektywie najbliższej dekady, dwóch zostanie przeorany nie tylko rynek pracy, ale również system społeczno-ekonomiczny. – pisze Staś Klęski z Magazynu Porażka, w nawiązaniu do otwarcia przez Amazon rewolucyjnego sklepu bez kas.

rynek

porazkaaaa 18 sierpnia 2016

Co komcionauci myślą o nierównościach?

Ciężkie krople kapią jej na zniszczone New Balance. Na kolejne będzie ją stać w przyszłym roku. – czytamy w jednej z ostatnich wrzutek Magazynu Porażka. Pod tekstem wybuchła dyskusja; jej komentatorzy skupili się jednak na modnych butach, a nie na nierównościach społecznych, do których tekst się odnosił. Staś Klęski z Porażki tłumaczy dlaczego.

media

moneyy 25 lipca 2016

Oszczędności i reklama negatywna

Tezom o braku oszczędności wynikającemu z niewyedukowania przeczą badania ekonomisty behawioralnego Sendhila Mullainathana. Otóż okazuje się, że osoby biedniejsze doskonale wiedzą w jaki sposób oszczędzać. Problem w tym, że nie mają z czego. – pisze Staś Klęski z Magazynu Porażka.

rynek

writer 6 lipca 2016

Ekonomia porażki

Dla młodych etat jest jak Yeti. Coś o nim słyszeli, ale nikt go nie widział – pisze dla F5 Wiktor Raczkowski i wieszczy nadejście gig economy, czyli triumfu superelastyczności na rynku pracy i śmierci związków zawodowych. Nadchodzą nowe stosunki ekonomiczne, w których zwykły człowiek dostanie po dupie, a skorzystają najbogatsi – odpowiada Staś Klęski z Magazyn Porażka.

rynek

widoczek 10 czerwca 2016

House of Lies

Teraz najfajniejszy jest spot o didżejce, która wynajęła sobie 'kawalerkę z widokiem'. Nie wiem skąd miałaby mieć tyle hajsu. Znam didżejów – mieszkają w kawalerkach, ale takich prawdziwych. No więc branżunio darmozjadów, Polacy nie mają takich mieszkań. – pisze Staś Klęski z Magazynu Porażka.

rynek

schody 24 maja 2016

Bez kołczy nie ma pracy

Twierdzenie, że coaching przyczynia się do wzrostu innowacyjności, albo dobrych miejsc pracy, jest tak naiwne jak twierdzenie, że ogólnopolskie kursy kreatywnego CV zlikwidują bezrobocie. – Staś Klęski z Magazynu Porażka odpowiada na artykuł Tomasza Machały z natemat.pl.

rynekkultura

praca 16 maja 2016

Z pracy nie ma kołaczy

Bardzo, bardzo się starałeś i nadal nie masz stylowego cabrio? No to może za mało robiłeś, bo przecież ciężką pracą ludzie się bogacą, a żeby dojść do celu trzeba pobrudzić ręce? No cóż, nie - pisze Staś Klęski z Magazynu Porażka.

rynek