rynekkulturaF5 TREND BOOK

Miasta Prywatne: Wrocław

W nowym numerze F5 TREND BOOK bierzemy pod lupę trend Miasta Prywatne. Dziś opisujemy Nadodrze, jedną z najstarszych i najmodniejszych dzielnic Wrocławia.

Za chwilę ukaże się F5 TREND BOOK #14. Jako jeden z trendów tego numeru wskazaliśmy Miasta Prywatne. W materiale pokażemy strefy w polskich miastach powstałe w wyniku oddolnych obywatelskich inicjatyw - bez pomocy ze strony władz miasta. Miejsca, które skupiają kreatywne biznesy, startupy czy galerie, bardzo często mieszczące się w aktualnie rewitalizowanych budynkach czy dzielnicach. Generacja nowych mieszczan mocno przyczynia się do renesansu lokalności, jaki przeżywają w tej chwili polskie miasta. Aby przybliżyć wam ten trend, będziemy kolejno przedstawiać takie przestrzenie. Dziś piszemy o wrocławskim Nadodrzu.

Adres: ul. Łokietka 5 - Infopunkt

Inicjatywy: Artystyczne Nadodrze, Złoto Nadodrza, Uwolnij Podwórko

To stare wrocławskie osiedle, które jeszcze do niedawna cieszyło się złą sławą jednego z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście. Obecnie, za sprawą działalności Infopunktu Łokietka 5, swoje biznesy otwiera tam coraz więcej drobnych przedsiębiorców. O nadodrzańskich zmianach rozmawiamy z Mają Zabokrzycką (Infopunkt Łokietka 5).

Warsztaty dla mieszkańców w Galerii Nado Warsztaty dla mieszkańców w Galerii Nado

Czym tak naprawdę jest Nadodrze?

To osiedle oddalone 10 minut od Rynku, które od lat pięćdziesiątych leżało odłogiem, niszczejąc i stopniowo popadając w ruinę. Od kilku lat przechodzi proces intensywnych zmian, dzięki rewitalizacji.

Jednocześnie to takie miasto w mieście, które ma aż 35 000 mieszkańców, z silnymi relacjami sąsiedzkimi, zakapiorskimi historyjkami, zakładami rzemieślniczymi i rodzinnymi biznesami, które działają tu od dziesięcioleci.

Od kilku lat miejsce powstawania nowych kreatywnych biznesów – galerii sztuki, fajnych knajp i pracowni artystycznych. Coś jak warszawska Praga, czy berliński Kreuzberg.

Łokietka 5, miejsce, które prowadzimy, powstało z inicjatywy Gminy Wrocław. Pod naszymi skrzydłami działa między innymi Artystyczne Nadodrze - to rodzaj partnerskiej współpracy tych wszystkich artystów i właścicieli slowfoodowych miejsc, które tu urzędują. Część z nich funkcjonuje w lokalach gminnych - są przekazywane artystom na preferencyjnych warunkach. Wywoławczo 4 złote za metr. My jako Infopunkt spinamy i koordynujemy partnerstwo, organizujemy działania promocyjne wszystkim znajdującym się tu biznesom, a przy okazji staramy się zmieniać Nadodrze na lepsze miejsce do życia. Chcielibyśmy, by kojarzyło się z miejscem o dużym i dobrym potencjale.

Jak 'rdzenni' mieszkańcy Nadodrza zareagowali na rewitalizację?

Reakcje były bardzo różne, nie wszyscy są z tego procesu zadowoleni. Niektórzy mieli pretensje, że rewitalizuje się klatki i domy, ale już nie mieszkania, że powstają nowe miejsca dla artystów i przedsiębiorców, a podstawowe problemy bytowe mieszkańców Nadodrza nie są rozwiązywane. Tymczasem takich możliwości prawnych i finansowych po prostu nie ma.

nadodrze

Jak namówiliście przedsiębiorców, by ulokowali swoje siedziby właśnie tu?

To nie my namawiamy. Nadodrze intryguje i przyciąga – swoją niesamowitą tkanką miejską, kamienicami z XIX wieku z niemieckimi napisami, ciągle żywą historią i tą taką ‘szorstkością’. Działa też ta kilkuletnia praca na wizerunek kreatywnej dzielnicy - nasza i magistratu. Za pierwszymi, którzy wynajęli tanio lokale od miasta, przychodzą następni. Teraz jest na przykład duże zainteresowanie osób, które chciałby tu otworzyć kluby muzyczne albo gastronomię, ale to trudne, bo wszystkie budynki na Nadodrzu są mieszkalne.

Jakie są najważniejsze wydarzenia na Nadodrzu?

Polecamy szczególnie Noce Nadodrza. To wydarzenie cykliczne, odbywa się 3-4 razy w roku. Bierze w nich udział kilkadziesiąt miejsc: kiermasz rękodzieła i ubrań od wrocławskich projektantów, warsztaty, artyści przy pracy - na przykład w warsztatach ceramiki, pracownia letter press, czy sitodruku. Są oczywiście koncerty, pokazy filmowe, latem wydarzenia w plenerze. W tej zimowej edycji także rzemieślnicy. To świetna okazja do poznania Nadodrza i potencjału, jaki w sobie kryje.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o trendzie Miasta Prywatne i Forum Przestrzenie, czekajcie na F5 TREND BOOK #14 - już za chwilę!

cover