rynekkulturaF5 TREND BOOK

Miasta Prywatne: Kraków

W nowym numerze F5 TREND BOOK bierzemy pod lupę trend Miasta Prywatne. Więcej już za chwilę, a dziś opisujemy jedno z najpopularniejszych miejsc na alternatywnej mapie Krakowa - Forum Przestrzenie. 

Za chwilę ukaże się F5 TREND BOOK #14. Jako jeden z trendów tego numeru wskazaliśmy Miasta Prywatne. W materiale pokażemy strefy w polskich miastach powstałe w wyniku oddolnych obywatelskich inicjatyw - bez pomocy ze strony władz miasta. Miejsca, które skupiają kreatywne biznesy, startupy czy galerie, bardzo często mieszczące się w aktualnie rewitalizowanych budynkach czy dzielnicach. Generacja nowych mieszczan mocno przyczynia się do renesansu lokalności, jaki przeżywają w tej chwili polskie miasta. Aby przybliżyć wam ten trend, będziemy kolejno przedstawiać takie przestrzenie. Dziś opisujemy miejsce dobrze znane mieszkańcom Krakowa, Forum Przestrzenie.

Forum przestrzenie

Adres: ul. Marii Konopnickiej 28, Kraków.

Kiedy powstało: 2013 r.

Co tam jest: Klubokawiarnia i Wyspa Forum (shoowroomy Forum Mody i Forum Designu, 15 biur i pracowni lokalnych przedsiębiorców).

Highlight: W przeciwieństwie do wszystkiego, co krakowskie, Forum nie jest legendą, tylko żywą, otwartą przestrzenią, w której każdy może realizować własne pomysły. 

Położony nad Wisłą budynek krakowskiego Hotelu Forum przez lata stał opuszczony, by w końcu stać się najdłuższym billboardem reklamowym w Polsce. Na początku 2013 roku zaczął jednak nieoczekiwanie ożywać. Wszystko za sprawą czwórki znajomych, którzy otworzyli na parterze klubokawiarnię Forum Przestrzenie. Dzięki bogatej ofercie imprezowo-kulturalnej oraz otwartości właścicieli na oddolne inicjatywy, to miejsce szybko stało się jednym z najpopularniejszych punktów na alternatywnej mapie Krakowa i czymś na kształt niezależnego parku przedsiębiorczości. Rozmawiamy z Arturem Michałowskim, jednym z współzałożycieli Forum.

Forum przestrzenie

F5: Dlaczego postanowiliście ożywić przestrzeń opuszczonego Hotelu Forum?

Artur Michałowski: Zaczątkiem wszystkiego było marzenie czwórki przyjaciół o stworzeniu w Krakowie rasowej klubokawiarni, która byłaby zlokalizowana poza Rynkiem i Kazimierzem. Chcieliśmy w końcu wyjść z okolic, w których od dawna brakuje przestrzeni.

Postanowiliśmy zaadaptować budynek Hotelu Forum, który stał opuszczony przez 12 lat, bo zobaczyliśmy ogromny, niewykorzystany potencjał w jego architekturze i lokalizacji z widokiem na Wisłę.

Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie mieszkańców Krakowa, lokalnych przedsiębiorców i inicjatorów różnych wydarzeń było tak duże, że szybko przestaliśmy chcieć być tylko kolejnym miejscem, w którym w dzień można coś zjeść i napić się kawy czy piwa, a wieczorem poimprezować. Poszliśmy więc za ciosem i zaczęliśmy ożywiać pozostałe wolne przestrzenie Hotelu Forum.

Forum przestrzenie

Macie jakąś konkretną grupę docelową?

Przede wszystkim jesteśmy dla lokalsów, to oni stanowią trzon tego miejsca i zdecydowaną większość naszych klientów.

Tworząc Forum myśleliśmy o miejscu, które będzie nastawione na mieszkańców Krakowa, nie na turystów. 

Rozpiętość wiekowa jest jednak niesamowita - od niedzielnych dzieciaków na warsztatach, przez młodzież i przedsiębiorców, aż po panie w średnim wieku, które regularnie grają u nas w karty. Od początku Forum jest również przyjazne dla właścicieli zwierząt. Udało się tu wykreować przestrzeń, w której nikt nikomu nie przeszkadza.

Forum przestrzenie

Czym różnicie się od zwykłych klubokawiarni? 

Podstawowym wyróżnikiem są klimat, infrastruktura, umiejscowienie i widok. Współorganizujemy też dużo imprez kulturalnych, głównie niekomercyjnych, czyli takich, za którymi nie stoją wielkie marki. To zarówno typowe imprezy DJ-skie (Boiler Room), jak i festiwale czy koncerty (Unsound) oraz mniejsze wydarzenia dotyczące m.in. filmu, grafiki, komiksu i architektury (Beton Film Festiwal). Udostępniamy też naszą przestrzeń na okoliczność różnego rodzaju targów związanych z kulturą jedzenia (Najedzeni Fest) oraz promocją polskiej mody i designu.

Jakiś czas temu postanowiliśmy także ożywić kilkanaście niewielkich pomieszczeń, które udostępniliśmy na biura i pracownie

Bardzo ważną rolę odegrał Nawer, stacjonujący tu artysta, który pomógł nam zaprojektować tą przestrzeń. Obecnie działa tam 15 przedsięwzięć, w tym m.in. agencja modelek, radio, studio tatuażu, kilka marek odzieżowych, graficy, goście robiący aplikacje mobilne czy dwóch coachy. Chcemy dobierać ludzi z szeroko pojętej branży kreatywnej w taki sposób, by wszyscy mogli funkcjonować tu na zasadzie kooperatywy i wymieniać się świadczeniami i doświadczeniami. Kolejnym krokiem było udostępnienie 300 m2 przestrzeni dla Forum Mody, czyli sklepu, w którym swoje ubrania sprzedaje obecnie ponad 50 polskich projektantów. Niedawno namówiliśmy pomysłodawczynię tego przedsięwzięcia na rozszerzenie działalności i tak na 400 m2 dawnej kuchni powstało Forum Designu, w którym polscy designerzy sprzedają swoje meble i inne przedmioty użytkowe.

Filmowe Lato w Forum Przestrzenie Filmowe Lato w Forum Przestrzenie

Jesteście zupełnie niezależni od miasta?

Tak, działamy na terenie prywatnym, co wiąże się z koniecznością płacenia komercyjnych stawek za wynajem, ale dzięki temu jesteśmy całkowicie niezależni i to daje nam dużo energii.

Przy wybranych projektach współpracujemy z instytucjami takimi jak Krakowskie Biuro Festiwalowe czy Urząd Marszałkowski, ale na zasadach partnerstwa, a nie zwierzchnictwa.

Myślę, że powierzają nam organizację różnych eventów, bo jesteśmy dobrze zorganizowanym, prywatnym przedsiębiorstwem (ostatnio dostaliśmy nawet podziękowania za ożywienie czarnej dziury na mapie Krakowa).

Jakie macie plany na przyszłość?

Zamierzamy tworzyć miejsce wolne, w którym czas płynie we właściwym tempie, gdzie jest z kim realizować przyszłość. Tworzymy Wyspę Forum, czyli alternatywną stronę miasta.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o trendzie Miasta Prywatne i Forum Przestrzenie, czekajcie na F5 TREND BOOK #14 - już za chwilę!

Rozmawiał Michał Bachowski

OKŁADKA