F5 TREND BOOK

Miasta Prywatne: Łódź

W nowym numerze F5 TREND BOOK bierzemy pod lupę trend Miasta Prywatne. Więcej już za chwilę, a dziś opisujemy dobrze znane mieszkańcom Łodzi miejsce - OFF Piotrkowską.

Za chwilę ukaże się nowy F5 TREND BOOK #14. Jako jeden z trendów tego numeru wskazaliśmy Miasta Prywatne. W materiale pokażemy strefy w polskich miastach powstałe w wyniku oddolnych obywatelskich inicjatyw - bez pomocy ze strony władz miasta. Miejsca, które skupiają kreatywne biznesy, startupy czy galerie, bardzo często mieszczące się w aktualnie rewitalizowanych dzielnicach. Generacja nowych mieszczan mocno przyczynia się do renesansu lokalności, jaki przeżywają w tej chwili polskie miasta. Aby przybliżyć wam ten trend, będziemy kolejno przedstawiać takie przestrzenie - na początek zobaczcie jeden z nowych siedmiu cudów Polski, OFF Piotrkowską w Łodzi.

off piotrkowska

Adres: ul. Piotrkowska 138/140

Kiedy powstało: koniec 2011 roku

Co tam jest: Przestrzeń skupia kreatywne inicjatywy - od klubokawiarni przez startupy aż po przestrzenie wystawiennicze.

Highlight: OFF Piotrkowska zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler na siedem nowych cudów Polski.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Michał Styś, wiceprezes zarządu OPG Property Professionals. Firma OPG (Orange Property Group) jest deweloperem i zarządcą nieruchomościami, w swojej działalności skupia się na definiowaniu na nowo przestrzeni miejskiej przy użyciu nowoczesnych rozwiązań.

off piotrkowska

O OFF Piotrkowskiej rozmawiamy z Kamilem Wasiakiem - rzecznikiem prasowym inicjatywy.

F5: Czym jest OFF Piotrkowska?

Kamil Wasiak: OFF Piotrkowska to unikalny w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych.

W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store’y i klubokawiarnie.

Przy Piotrkowskiej 138/140 udało nam się stworzyć najmodniejszy punkt na kulturalnej mapie Łodzi.

off piotrkowska

Jak to się zaczęło?

Właściciel nieruchomości, firma OPG Property Professionals, planował w tym miejscu wielką inwestycję – miały powstać hotele, przestrzenie usługowe i handlowe. Jednak ze względu na kryzys gospodarczy i związany z tym przestój na rynku nieruchomości ambitne plany zostały odłożone na półkę. Pionierem działalności kulturalnej w dawnej fabryce Ramischa było Stowarzyszenie Fabrykancka, które w udostępnionej przez OPG przestrzeni organizowało mnóstwo koncertów i wystaw. Zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi w dawnej fabryce Ramischa pokazało potencjał tkwiący w postindustrialnej przestrzeni. To przekonało inwestora do tego, żeby zrewidował swoje plany i tak pod koniec 2011 roku wystartował projekt OFF Piotrkowska.

off piotrkowska

Co tam się dzieje?

Cała masa wydarzeń kulturalnych – koncerty, wystawy, spotkania, festiwale. Mocnym punktem są też lokale gastronomiczne, które w mig podbiły podniebienia łodzian. Tutaj też w dużej części przeniosło się nocne życie miasta – w kawiarniach i w klubach często ciężko o wolny stolik. Mamy także Eko Targ – co sobotę udostępniamy dziedziniec dla stoisk ze zdrową żywnością. Rezydenci fabryki organizują też wspólne akcje, takie jak np. Noc Otwartych Pracowni. Dbamy o to, żeby codziennie działo się coś nowego, co zainteresuje naszych gości.

off piotrkowska
off piotrkowska

Macie jakąś konkretną grupę docelową?

Na początku była to przede wszystkim młodzież. Ciekawa świata, zainteresowana kulturą i czynnym udziałem w życiu miasta. Swego czasu przylgnęła do nas łatka 'mekki hipsterów' i wielu powie, że jest w tym sporo prawdy. OFF Piotrkowska zmienia się jednak razem ze swoimi gośćmi. Zauważyliśmy, że jeśli na początku OFF był miejscem, które upodobali sobie zwłaszcza młodsi łodzianie, to dzisiaj średnia wieku gości podniosła się. Za zmianą wieku odwiedzających podąża również zmiana naszej oferty. Ta uległa poszerzeniu o punkty oferujące towary i usługi z wyższej półki, adresowane do bardziej wyrobionego konsumenta, który ma sprecyzowane oczekiwania. Pamiętamy jednak o zachowaniu równowagi i skomponowaniu oferty na każdą kieszeń. Co bardzo nas cieszy, na OFFa przychodzą starsi, ale jednocześnie zostali też z nami młodsi.

off piotrkowska
off piotrkowska

Jakie macie plany na przyszłość?

Będziemy adaptować dla potrzeb nowych rezydentów kolejne, wyłączone dotąd z eksploatacji przestrzenie fabryki Ramischa. W miarę dostępnych środków finansowych będziemy również remontować i odtwarzać zniszczone elementy historycznej zabudowy. Najważniejsze jednak będzie wypełnienie nowych przestrzeni kreatywnymi inicjatywami, których działalność zainteresuje i przyciągnie łodzian i nie tylko. Jesteśmy dopiero na początku drogi i zdajemy sobie sprawę, ile jeszcze pracy nas czeka, chociażby w związku z poprawą estetyki terenu. Jednocześnie pamiętamy o tym, aby nie utracić tego, co w murach dawnej fabryki Franciszka Ramischa najcenniejsze – niepowtarzalnego, bardzo łódzkiego, klimatu postindustrialnych przestrzeni. Nie chcemy, aby OFF Piotrkowska wyglądała jak sztuczny, plastikowy skansen, wyprany ze smaczków i artefaktów przeszłości.

off piotrkowska

Jeśli chcecie przeczytać więcej o trendzie Miasta Prywatne i OFF Piotrkowskiej, czekajcie na F5 TREND BOOK #14 - już za chwilę!

OKŁADKA