mediaF5 TREND BOOK

F5 TREND BOOK 08

Wczoraj na gali EFFIE AWARDS odbyła się oficjalna premiera jesiennego numeru F5 TREND BOOK.

Tym razem wskazaliśmy 3 trendy:

NOWOCZEŚNI NOMADZI

Pokryzysowa rzeczywistość i trwający krach na rynku nieruchomości pokazały, że nie możemy być pewni nawet najbardziej fundamentalnych rzeczy – własnego domu. Dlaczego mamy się zatem przywiązywać do innych materialnych przedmiotów? Im mniej masz, tym mniej możesz stracić i dzięki temu czujesz się bardziej wolny. Stajemy się bardziej mobilni i elastyczni. Wypożyczanie, udostępnianie i subskrypcje stały się podwaliną nowego pokolenia nomadów, którzy zamiast mieć, używają. Rośnie popularność serwisów typu couchsurfing.com, gdzie użytkownicy użyczają sobie nawzajem, nieodpłatnie miejsc noclegowych we własnych domach; pracowni coworkingowych, w których się bywa, a nie się jest. Coraz więcej transakcji przeprowadzanych jest bezgotówkowo na zasadzie wymiany usług i produktów.

f5tb08

SMART CITIES

Rośnie globalna populacja miast, gdzie do 2050 roku będzie mieszkać aż 70 proc. ludzkości . To stawia przed miastami zupełnie nowe wyzwania. W nowej rzeczywistości miejskiej dotychczas dominujące modele urbanistyczne staną się nie tyle anachroniczne, co niewystarczające. Miasta stoją obecnie przed największą transformacją w swojej historii, która zdefiniuje ich pojęcie na następne dekady. W ciągu najbliższych 100 lat wybudowanych zostanie więcej budynków niż w ciągu całej naszej cywilizacji, a jak oceniają pracownicy Pike Research tylko do 2020 roku nakłady na inwestycje związane z wprowadzaniem rozwiązań ‘smart’ dla miast wyniosą blisko 110 mld dolarów. To jak będą funkcjonowały, jak będą zarządzane, a nawet to jak będą wyglądały zależy w dużym stopniu od takich urbanistycznych eksperymentów jak Masdar czy Songdo.

f5tb08

ZRÓWNOWAŻONE INWESTOWANIE

Oszczędności Polaków przekroczyły bilion złotych, z czego połowa leży na depozytach (ROR i lokaty). To bardzo pasywny sposób oszczędzania. Aktywne inwestowanie może przynosić zrównoważone wzrosty nawet w okresie spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo wszelkie formy aktywnego i świadomego lokowania swoich aktywów stają się elementem lajfstajlu. Są dowodem na to, że myślimy o dniu jutrzejszym, o bliskich. Idea zrównoważonego rozwoju znalazła także zastosowanie w inwestowaniu. W mocno turbulentnych czasach zyskują na popularności zrównoważone strategie inwestycyjne, czyli nie takie, które obiecują krocie w ciągu kilkunastu miesięcy, ale takie, które są bezpieczną opcją lokacji swoich aktywów na dłuższy czas – m.in.  inwestycje alternatywne i inwestowanie odpowiedzialne społecznie.

f5tb08

W dziale KIERUNKI wskazaliśmy najważniejsze wydarzenia i zjawiska, które wyznaczają kierunki rozwoju w kategoriach: RYNEK, KULTURA, MARKA, MEDIA i TECHNOLOGIA.

f5tb08

W numerze także najciekawsze polskie startupy,

f5tb08

... ludzie sukcesu, którzy opowiadają z kim nie lubią współpracować.

f5tb08
f5tb08

W dziale PRAKTYKA z kolei po raz pierwszy przygotowaliśmy rubrykę JAK TO SIĘ ROBI, w której będziemy odkrywać tajemnice usług i produktów. W ramach cyklu będziemy zaglądać do hal produkcyjnych, do pracowni projektowych, do gabinetów prezesów. Wszystko po to, aby pokazać proces produkcji albo realizacji usług w praktyce. Tym razem zajęliśmy się efektywną komunikacją reklamową, o której wokół słyszymy tyle samo prawd, co półprawd i bzdur. Dlatego oddaliśmy głos specjalistom branży marketingowej, członkom jury konkursu Effie 2012, który nagradza najbardziej efektywne kampanie reklamowe minionego roku.

f5tb08

Gorąco zachęcamy do lektury!

Numer dostępny jest w Empikach i wybranych salonikach prasowych.