F5 Gryzie

5 najlepszych miejsc na tatara w Warszawie

Tatar to miłość na całe życie – jest jednym z najpopularniejszych polskich dań, i to nie tylko w akompaniamencie mocnych trunków. Gdzie zjemy najlepszego tatara w Warszawie? Oto 5 najlepszych miejsc.

Tatar to miłość na całe życie, i choć znajomi wegetarianie się krzywią, a weganie kręcą nosem, ja zawsze zamawiam go z nieodmienną radością i satysfakcją. Sekretem tego dania jest przede wszystkim wysokiej jakości mięso wołowe (bo o innych mięsach czy rybach tu nie mówimy) – łatwo jest się na niej poznać, stąd niedawne kontrowersje związane z 'gotowym' tatarem jednej z wiodących polskich firm, a oceniającym go blogerem. Niezależnie, czy próbujecie swoich sił w kuchni, czy szukacie go na mieście, tatar stał się jednym z najpopularniejszych polskich dań, i to nie tylko w akompaniamencie mocniejszych trunków. Chcąc oszczędzić wam trudu szukania idealnego tatara, przygotowałem moje personalne TOP5 ulubionych tatarów w całej Warszawie.

1. Butchery & Wine, Żurawia 22

Butchery & Wine

Nie wyobrażam sobie pisać o warszawskiej scenie mięsnej, pomijając Butchery & Wine! Wspaniały klimat, cudowne miejsce dla osób prawdziwie zakręconych w temacie. Rzeźnik oferuje 'klasyczny tatar wołowy' (34 zł), a samo mięso wystarcza, by zapomnieć języka w gębie! Jeśli do tego dobierzecie (bądź pozwolicie sobie dobrać) wino, doświadczenie będzie niemal religijne.

2. Kieliszki Na Próżnej, Próżna 12

Kieliszki Na Próżnej

Kolejna nazwa, która zatrzęsła warszawską gastronomią. Do Kieliszków wpadam dość często i bez ogródek polecam je wszystkim, którzy mają ochotę na odrobinę elegancji w lekkim wydaniu. W tatarze (32 zł) zakochałem się przez przyprawy, jajko przepiórcze (takie żółte!) i majonez chrzanowy. Nieortodoksyjnie? Może, za to jak pysznie!

3. Hops, Chmielna 12

Hops
Hops Chmielna

Niewielki lokal nieopodal skrzyżowania Chmielnej z Nowym Światem potrafi zaskoczyć – mnie dorwał bezbronnego wobec tutejszego tatara (27 zł). Podany z marynowanymi grzybkami, piklami, anchois, owocami kapara, musztardą i żółtkiem – wspaniały przykład kuchni polskiej. Tu – zamiast wina – polecam szeroki wybór kraftowych piw, dostępnych także z nalewaka.

4. Stary Dom, Puławska 104/106

Stary Dom
Stary Dom

Nie wszystkie dania w Starym Domu są warte polecenia – ot, syndrom miejsca 'celebryckiego'. Za to nie bez przyczyny chwalą się, że jest tu 'najlepszy tatar w mieście'. Z pewnością najbardziej efektownie podany – kucharz sieka mięso przy kliencie, dodaje resztę składników (cebulę, ogórka kiszonego, grzybki marynowane, sól i pieprz) i podaje do stołu. Lubię, kiedy moje oczy są dopieszczone.

5. Elixir by Dom Wódki, Wierzbowa 9/11

Dom Wódki

Polska wódka i kuchnia idą w parze, ramię w ramię, a Dom Wódki udowadnia, że nie ma co się tego wstydzić. Tatar (39 zł) jest obowiązkowo, i to nie byle jaki, podany z żółtkiem, galaretką z ogórka kiszonego, marynowanymi grzybami i musztardą. Całość spożywamy, nie mieszając ze sobą, a raczej zestawiając – wciąż tworzy to spójną i wartą poznania całość.

Tekst: Damian Dawid Nowak (Good Place Warsaw)

  • kupnumer

Najnowszy numer F5 Print Edition 'Nowa Europa' jest poświęcony dominującym tendencjom w procesie budowy nowej, europejskiej tożsamości – uwzględniającej wpływy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również krajów byłego bloku wschodniego. Gorąco zachęcamy do lektury.

  • kupprenumarata