F5 Gryzie

Fioletowe słodkości hitem w USA. Z czego są zrobione?

Fioletowe słodkości to trend, który zawitał do Stanów Zjednoczonych. Za ich kolor odpowiedzialne jest ube – gatunek pochrzynu, znany także jako 'purple yam'. Czy ta kulinarna moda zawita także do Polski?

Nazwa pochrzyn jest ci obca? A może kojarzysz angielski odpowiednik – yam? Rodzina pochrzynowatych to ponad sześćset gatunków roślin, wieloletnich pnączy z bulwiastymi kłączami. Jednak skupmy się dzisiaj na ube, które ze względu na swój charakterystyczny kolor znane jest także jako purple yam. Wnętrze bulwy jest soczyste i bardziej przypomina owoc, niż warzywo.

afrgdgdgd

Ube rośnie w wielu miejscach na Ziemi, jednak to dzięki Filipińczykom zyskało wielką popularność. W kuchni filipińskiej występuje wiele fioletowych słodyczy, wypieków i przetworów. Od klasycznego chleba w tym rzadko spotykanym odcieniu, przez lody, dżem (haleyang ube), po bardzo popularne w tamtym rejonie ciasteczka ryżowe.

Za ich barwę zawsze odpowiedzialne jest właśnie ube, a im mocniejsze jest nasycenie koloru, tym lepiej – fiolet, kolor banknotu o nominale sto pesos, przynosi szczęście.

sdsdsdssssss

Czy za niedługo kraj nad Wisłą czeka szał na fioletowe słodycze?  Szczerze mam taką nadzieję, ponieważ barwienie przy pomocy ube jest smaczne i zdrowe, zawiera dużo potasu, witamin C i B6, błonnika i antyoksydantów. Trend dotarł już do Stanów Zjednoczonych i sprawia, że oczy osób zainteresowanych kulinariami zwracają się w kierunku Filipin. Tylko oglądając obrazki, czuję, jak ślinka napływa mi do ust.

Tekst: Damian Dawid Nowak

  • kupnumer

Najnowszy numer F5 Print Edition 'Nowa Europa' będzie poświęcony dominującym tendencjom w procesie budowy nowej, europejskiej tożsamości – uwzględniającej wpływy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również krajów byłego bloku wschodniego. Gorąco zachęcamy do lektury.

  • kupprenumarata